Sekret zdrowej skóry. Dlaczego pH skóry ma znaczenie? Jak o nie dbać?

zdrowie.interia.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Skóra to największy narząd organizmu. Ochrania ciało, produkuje wiele istotnych substancji, bierze czynny udział w termoregulacji. Aby wszystkie te procesy zachodziły sprawnie, należy dbać również o te czynniki, których nie widać. Zalicza się do nich pH. Dlaczego pH skóry jest takie ważne? I jak możemy utrzymać je na prawidłowym poziomie, by cieszyć się zdrowym wyglądem na dłużej?





Czym jest pH skóry?


Co adekwatnie oznacza pH? To wartość odzwierciedlająca stopień zakwaszenia danego środowiska, którą przedstawia się na skali o rozpiętości od 1 do 14, przy czym 7 oznacza odczyn obojętny, wartości niższe niż 7 są kwaśne, zaś wyższe niż 7 - zasadowe.
W odniesieniu do skóry - pH może decydować o tym, czy skóra będzie piękna, gładka i zdrowa, albo czy stanie się wrażliwa, podrażniona i narażona na infekcje. Dlaczego?


To właśnie odczyn skóry sprawia, że:Reklama
bakterie, wirusy i inne drobnoustroje chorobotwórcze tak łatwo nie atakują naszego ciała;utrzymana jest pierwsza linia obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia powietrza;


zachowana jest równowaga lipidowa, co zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum lub jego niewystarczającej produkcji i chroni skórę przed stanami zapalnymi;podtrzymane jest nawilżenie, dzięki barierze, która zapobiega nadmiernej utracie wody.

Jakie pH ma skóra?


Ludzka skóra ma pH oscylujące wokół wartości 5,5. Można odnieść to do: pH żołądka (1,5-2,0), pH pochwy (3,8-4,5), moczu (6,5-7,0) i łez (7,25-7,45). Co z tego wynika? Lekko kwaśne pH sprawia, iż enzymy obecne w skórze mają adekwatne środowisko, w którym efektywnie mogą brać udział w tworzeniu bariery, jaką jest warstwa rogowa skóry, regulując stopień, w jakim się złuszcza, regeneruje oraz ile składników lipidowych zawiera.

Jak dbać o pH skóry?


Chociaż pH przez cały czas może wydawać się dość abstrakcyjną wartością, lepiej wiedzieć, jak zadbać o optymalne środowisko dla skóry.


Żeby utrzymać równowagę i jak najdłużej cieszyć się jej zdrowiem, pamiętaj o tym, by:
wybierać odpowiednie kosmetyki - do mycia skóry najlepiej używać produktów o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry, czyli zawierającym się w przedziale od 4,5 do 5,5. Unikaj silnie zasadowych mydeł, które mogą przesuszać skórę, i silnie drażniących kosmetyków;dbać o nawilżenie - samo nieprzesuszanie nie wystarczy, warto regularnie stosować nawilżające kremy i olejki, które pomogą odbudować barierę hydrolipidową;jeść zdrowo - wzbogać swój jadłospis o owoce i warzywa będące źródłem witamin A, C i E, które wspierają regenerację skóry;stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną - promieniowanie UV może zaburzać pH skóry, dlatego warto stosować kremy z filtrem, które chronią przed nadmiernym działaniem słońca;unikać zbyt częstego mycia skóry - oczywiście skórę należy myć, ale i z tym można przesadzić. Zbyt częsty kontakt, zwłaszcza z gorącą wodą, może uszkodzić barierę ochronną skóry. Staraj się myć skórę tylko tyle razy, ile to naprawdę konieczne, i wybieraj produkty dostosowane do twoich potrzeb.



Jakie czynniki wpływają na pH skóry?


Równowaga pH skóry jest delikatna i bardzo łatwo ją zaburzyć. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pH naszej skóry, a są to m.in.:
nieodpowiednie środki pielęgnacyjne, takie jak wspomniane już mydła o zasadowym pH (mogą naruszyć naturalny odczyn skóry). Z kolei niektóre preparaty silnie kwasowe mogą obniżyć pH skóry, prowadząc do podrażnień;zmiana pór roku - zimą skóra może stać się bardziej sucha i wrażliwa, gdyż zmieniają się warunki atmosferyczne. Z kolei w lecie nadmierne opalanie i wysokie temperatury mogą podrażniać skórę i wpływać na jej pH;stres - zwiększa produkcję hormonów, które zaburzają równowagę pH;niektóre choroby skórne, takie jak egzema czy łuszczyca, a także leki (określone grupy antybiotyków) mogą zmieniać pH skóry.



Nieprawidłowe pH skóry - z czym się wiąże?


Nieprawidłowe pH skóry może prowadzić do licznych uciążliwych komplikacji, a choćby do rozwoju chorób skórnych. Podwyższenie pH skóry sprzyja wzrostowi chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak bakteria Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, który kolonizuje skórę i błony śluzowe (rozwija się w pH 7,5), i Propionibacterium acnes (bytuje głównie w pH o wartości ok. 6,3), czyli patogenu powodującego powstawanie wykwitów trądzikowych.
Przy wyższym pH skóry wzrasta ryzyko rozwoju infekcji grzybiczych, spowodowanych np. grzybami z rodzaju Malassezia, które mogą pogłębiać objawy wyprysku kontaktowego u osób ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry. Jednak to niejedyna jednostka związana z zaburzeniami wartości pH, obserwuje się je także w przebiegu:
mocznicy,rybiej łuski,kontaktowego zapalenia skóry,trądziku.
Źródła:
Dąbrowska AK, Spano F, Derler S, Adlhart C, The relationship between skin function, barrier properties, and body-dependent factors. Skin Res Technol. 2018.
Proksch E. pH in nature, humans and skin. J Dermatol. 2018.
CZYTAJ TAKŻE:
Wypryski i zmiany skórne to problem choćby 40-latków. Winne nie tylko hormony
Najgorsze rzeczy, które szkodzą skórze. Wystrzegaj się w ciągu dnia i przed snem
Mają silne działanie przeciwstarzeniowe. Pij choćby trzy razy dziennie
Idź do oryginalnego materiału