Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Katarzyna Czerwińska


Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia 23 lipca posłowie zajęli się procedowaniem rządowego projektu ustawy o publicznej służbie krwi. Z niewielkimi poprawkami w pierwszym czytaniu został przyjęty przez członków komisji. Posłanką sprawozdawczynią efektów tych prac na forum sejmowym została prof. Alicja Chybicka.



Prezentując rządowy projekt nowelizacji ustawy, wiceminister Jerzy Szafranowicz podkreślał, iż ma on charakter przede wszystkim techniczny.

– Celem tego projektu jest przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną, z poziomu ustawy na poziom rozporządzenia. Chodzi o krwiodawców, którzy dzisiaj oddają krew w czasie zabiegów aferezy. Nie oddają pełnej krwi, a jedynie jej część, poszczególne składniki krwi. W ten sposób chcielibyśmy uporządkować przelicznik, co będzie miało zastosowanie w praktyce we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa – powiedział.

– w tej chwili przelicznik usankcjonowany jest w ustawie, która ma już 20 lat. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny w medycynie, nie uwzględnia on wszystkich możliwości, jakie daje ten rozwój. Mówimy o zabiegach aferezy, kiedy w szczególności dokonywane są donacje dwóch składników krwi, na przykład osocza plus płytek. Stąd głównym zamierzeniem zmian jest wprowadzenie jednego, korzystnego algorytmu, dzięki któremu dawcy będą wiedzieć, jak interpretować przelicznik. Ta zmiana jest przede wszystkim pokłosiem uwag dawców w zakresie jego interpretacji, jak również wdrażanego systemu e-Krew – wyjaśnił dr Sebastian Twaróg, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

Projekt nowelizacji ustawy o krwi przyjęty przez rządRząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi – jego celem jest przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z ustawy do rozporządzenia.
Idź do oryginalnego materiału