Internet to największe zagrożenie współczesnych czasów, dlatego, iż to narkotyk, który sami wciskamy dziecku do ręki – mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska w Szczucinie (pow. dąbrowski) podczas profilaktycznych konferencji dotyczących cyberprzemocy i uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
Znana z popularnego programu telewizyjnego sędzia spotkała się z uczniami szkół, rodzicami, nauczycielami i osobami odpowiedzialnymi za troskę o dobro młodzieży na terenie powiatu dąbrowskiego.
Sama przez lata walczyła z przestępczością w Polsce, wydając dożywotnie wyroki i skazując członków gangów np. słynnej ‘łódzkiej ośmiornicy’. Dziś jest sędzią w stanie spoczynku i mówi, iż gdyby nie problemy rodzinne nie musiałaby wydawać tych wyroków i nie byłoby przestępczości.
Anna Maria Wesołowska podkreśla w rozmowie z RDN Małopolska, iż problemy zaczynają już w dzieciństwie, a dziś największym zagrożeniem dla dzieci jest Internet.
– Dla mnie Internet to najgorsze zagrożenie współczesnych czasów dlatego, iż to jest narkotyk, który sami wciskamy dziecku do ręki. Dodatkowo, wiem od przedszkolaków, iż ich rodzice też się narkotyzują telefonem komórkowym. Walka o to, żeby to zmienić zaczyna się od profilaktyki, czyli świadomości zagrożenia. Każdy musi sobie uświadomić, iż jak daje maluchowi telefon komórkowy do rączki, a on ogląda bajeczki ponad dwie godziny dziennie, to przez to znika z mózgu dziecka 30 procent połączeń odpowiedzialnych za motywację. Olimpijczyka w taki sposób nie wychowa się, bo zmiany w mózgu są nieodwracalne.
Sędzia tłumaczyła, iż w sieci dzieci trafiają na niebezpieczne i demoralizujące treści i często doświadczają cyberprzemocy w postaci np. hejtu. To jej zadaniem zalążek wielu późniejszych problemów w ich życiu, które prowadzą do uzależnień od alkoholu, narkotyków, przestępczości i dna życiowego.
Uczniowie pytani przez reportera RDN Małopolska z czym spotykają się najczęściej w Internecie, zgodnie odpowiadają, iż właśnie z hejtem.
– Bardzo często się spotykamy z hejtem w Internecie, na przykład w grach są ludzie, którzy bardzo obrażają innych. – Najczęściej ma to miejsce w grach. Ktoś w niej popełni choćby najmniejszy błąd to jest wyzywany, iż gra słabo. – Hejterzy najczęściej ukrywają swoją tożsamość. – Czują się ponad innymi ludźmi, mają wysokie ego.
Zagrożeniem są także m.in. treści proponowane już kilkuletnim dzieciom przez tzw. influencerów, którzy są bardzo popularni. Sędzia Anna Maria Wesołowska podpowiada, iż statystyki pokazują, iż dziś to właśnie youtuberzy są wyżej w hierarchii autorytetów niż ich rodzice.
Stąd sędzia podpowiada, żeby po prostu spędzać czas z tymi dziećmi już od małego i zainteresować się tym, co przeglądają w Internecie, bo to pierwszy i podstawowy krok, żeby je chronić.
– Przede wszystkim trzeba te dzieci przytulać, bo jednym z ich marzeń jest to, żeby mama i tata ich przytulili. Mówmy do nich ‘kocham cię najbardziej na świecie’, żeby dziecko czuło, iż jest ważne. Przede wszystkim też wymagajmy od nich. o ile tego nie robimy, to dzieci czują się kompletnie zagubione. To, iż dzieci protestują to normalne, ale my dorośli musimy być konsekwentni. My jako społeczeństwo musimy też ze sobą rozmawiać po to żeby poczuć co jest ważne, bo trochę się pogubiliśmy. Jednak myślę, iż jak będziemy razem to się odnajdziemy.
Anna Maria Wesołowska prowadzi profilaktyczne spotkania dotyczące problemów rodzinnych, uzależnień, czy cyberprzemocy w całej Polsce. Podpowiada nie tylko młodzieży na co muszą uważać, ale przede wszystkim dorosłym i takim instytucjom, jak szkoły, aby umiały wspierać uczniów i ich chronić.
Jedno z takich spotkań odbyło się właśnie na Powiślu Dąbrowskim. Pełnomocnik burmistrza Szczucina ds. uzależnień Edyta Wydro mówi, iż taki problem dotyka tamtejszego społeczeństwa co pokazują dopiero ankiety, bo często mieszkańcy nie chcą o tym mówić.
– Uzależnienia to poważny temat, który jest czasami pomijany i spychany na margines. Natomiast tak jak wszędzie, dotyczy to on także naszego środowiska. Specyfika tego problemu jest na tyle delikatna, iż ten temat jest obecny, ale mało kto o nim oficjalnie mówi. My wychodząc naprzeciw temu najczęściej diagnozujemy ten problem w lokalnym społeczeństwie poprzez ankiety.
Dlatego też do gminy w ramach profilaktyki zaproszono Annę Marię Wesołowską, aby poruszyć ten temat i dotrzeć do społeczeństwa, aby mieszkańcy dowiedzieli się jak wygląda ten problem, jak mu zapobiegać i gdzie szukać pomocy kiedy już on występuje.
Sędzia przeprowadziła też szkolenie dla nauczycieli, psychologów i osób odpowiedzialnych za walkę z problemem uzależnień.
– Te zagrożenia, które do tej pory istniały wciąż są obecne, a ich wachlarz stale się rozszerza. Przez to przygotowywanie naszych programów profilaktycznych też powinno się zmieniać. Ta pomoc musi być rozszerzana. Musimy działać wielotorowo, aby każdego człowieka zagrożonego tym uratować
– mówi zastępca burmistrza miasta i gminy Szczucin Tomasz Bełzowski.
Sędzia Anna Maria Wesołowska o profilaktyce uzależnień i problemach, które dziś czyhają na dzieci i młodzież oraz tym, jak im zapobiegać mówiła na antenie RDN Małopolska. Rozmowy można posłuchać poniżej: