Schemat dawkowania na receptach rocznych – koniec okresu przejściowego

rx.edu.pl 1 miesiąc temu

MZ 1 sierpnia br. niespodziewanie zakończyło okres przejściowy, w którym programy gabinetowe miały wdrożyć nowy schemat dawkowania. W opublikowanym komunikacie przypomniano, iż jeżeli lekarz chce wystawić receptę roczną, musi wprowadzić do systemu informację na temat dawkowania leku oraz okresu stosowania.

Wymagane dane

Informacje, które lekarz musi uzupełnić w ramach nowego schematu to:

  • okres stosowania leku,
  • ilość i jednostka dawki,
  • częstotliwość podania,
  • liczba opakowań,
  • opcjonalne: szczegółowe informacje dla pacjenta o stosowaniu.

Dopuszczalne schematy dawkowania były opisane w poprzednim komunikacie Ministerstwa Zdrowia, który opisywaliśmy tutaj.

Zastosowanie powyższych wytycznych pozwoli systemowi wyliczyć ilość leku do wydania dla pacjenta i kontynuacji.

Recepty do 120 dni

Recepty na krótsze okresy kuracji mogą być wystawiane na dotychczasowych zasadach, również z zastosowaniem daty realizacji „od dnia” w celu podziału na okresy stosowania. Ma to zapewnić pacjentowi ciągłość kuracji. Jest to również zalecany sposób wystawienia recepty w przypadku pojawienia się problemów technicznych.

Źródło: Gov

Wątpliwości

Farmaceuci mają wątpliwości, czy recepty roczne wystawione bez nowego schematu dawkowania można realizować i w jaki sposób? Po pierwsze nowy schemat dawkowania to kwestia techniczna i bez oparcia w przepisach regulujących zasady wystawiania oraz realizacji recept. Tym samym brak spełnienia nowych wymagań, o ile SIM zwalidował taką receptę, nie ogranicza możliwości realizacji. Po drugie, skoro nie ma ograniczenia co do samej realizacji, to także taka recepta może być zrealizowana w całości, według obowiązującego rozporządzenia w sprawie recept.

Idź do oryginalnego materiału