Scenariusz zajęć kształtujących orientację w przestrzeni dla dzieci 6-letnich

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 dzień temu

Prowadząca: s. Agnieszka Głuch

Grupa: 6-latki

Temat: Moja prawa i lewa strona.

Cele główne:

  • doskonalenie umiejętności orientacji względem siebie samego,
  • rozróżnianie prawej i lewej strony,
  • kształtowanie pamięci słuchowej,
  • kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej.

Cele szczegółowe:

Dziecko powinno:

  • skakać obunóż i w przysiadzie,
  • wysłuchiwać bicia własnego serca,
  • rozróżniać prawą i lewą stronę,
  • orientować się w schemacie własnego ciała,
  • umieszczać przedmioty względem własnego ciała,
  • orientować się na kartce papieru,
  • dostrzegać różnice w wyglądzie liter b, p, d,
  • relaksować się przy muzyce.

Metody pracy:

metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, relaksacja

Formy pracy:

grupowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne i literatura:

pieczątka w kształcie serca, pluszaki dla wszystkich dziecka, krzesełka, kartki papieru, papierowe kółka dla wszystkich dziecka, kartoniki z literami p, b, d, telefon, głośnik, nagranie piosenki „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńska

Przebieg zajęć:

  1. „Moje serce bije” – zabawa ruchowa

Nauczyciel pokazuje kartonik z cyfrą, zadaniem dzieci jest skakać tyle razy, ile pokazuje cyfra – na dwóch nogach, na jednej nodze, w przysiadzie. Nauczyciel prosi dzieci, by położyły dwie ręce na klatce piersiowej i wyczuły bicie swojego serca. Następnie prosi, by dzieci zostawiły na klatce piersiowej tylko tą rękę, pod którą czują serce. Sprawdza poprawność zadania i robi pieczątkę serca na lewej ręce każdego dziecka.

  1. „Dotknij” – zabawa ruchowa

Nauczyciel mówi, jakiej części ciała mają dzieci dotknąć, np. lewą ręką dotknij prawego ucha, prawą ręką dotknij prawego biodra.

  1. „Gdzie usiądzie misiu” – zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni

Dzieci siadają na krzesełkach, otrzymują pluszaka. Nauczyciel mówi, gdzie siada pluszak, np. z prawej strony, za tobą, przed tobą…

  1. „Wędrująca kropka” – ćwiczenia w orientacji na kartce papieru

Dzieci obracają oparcia krzesełek w lewą stronę. Każde dziecko otrzymuję kartkę papieru z narysowaną na niej kreską oraz papierowo koło. Nauczyciel wyjaśnia, czym jest róg kartki, gdzie jest jej góra, a gdzie dół. Następnie mówi, gdzie dzieci mają umieścić koło, np. w prawym górnym rogu kartki, w dolnym prawym rogu kartki, na środku kartki. Następnie polecenia dotyczą kreski, np. u góry kreski po jej prawej stronie. Nauczyciel pyta czy przypomina to dzieciom jakąś literę. Chętne dziecko wskazuje na kartonik z odpowiednią literą.

  1. „To moje pierwsze godziny” – relaksacja

Dzieci kładą się pod krzesełkiem z maskotką. Nauczyciel puszcza nagranie piosenki „Ja jestem”. Nauczyciel mówi dzieciom, iż dziecko w łonie matki słyszy bicie serca matki i to je bardzo uspokaja. Maskotka początkowo jest skulona, potem zaczyna otwierać się, dzieci wychodzą spod krzesełka, siadają na nim, kołyszą maskotkę, przytulają, podnoszą do góry.

Scenariusz zajęć opracowała: s. Agnieszka Głuch – Czytelniczka Portalu

Post Scenariusz zajęć kształtujących orientację w przestrzeni dla dzieci 6-letnich pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału