Samotność w związku

psychocare.pl 1 rok temu

Poczucie bycia osamotnionym nie zawsze dotyczy osób, które nie są w związkach. To bardzo częsty fenomen wśród ludzi będących w stałych relacjach, a choćby małżeństwach. Taki stan może powodować poczucie beznadziei, obniżonego samopoczucia, braku motywacji lub bezsilności. Partnerzy mogą czuć się samotni w związku, ponieważ coś się psuje we wzajemnej relacji. Powodów może być wiele, np.: nadmierne i niespełnione oczekiwania w stosunku do drugiej osoby która wypełni ich deficyty, nad którymi powinni popracować sami.

Cokolwiek jest przyczyną takiego stanu, warto przeanalizować możliwe przyczyny oraz sposoby rozwiązania problemu. Pamiętajmy, iż relacja partnerska, aby mogła dobrze funkcjonować powinna być symetryczna, tak dzieję się kiedy każda ze stron bierze i daje z siebie tyle samo.

Więź emocjonalna z partnerem nie jest tak silna jak kiedyś

Jedną z przyczyn poczucia samotności w relacji może być utrata więzi emocjonalnej pomiędzy partnerami. Relacja partnerska wymaga stale wspólnej pracy i docierania się nawzajem. Bardzo ważnym elementem jest komunikacja i umiejętność mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Często kiedy pierwsza namiętność mija okazuje się, iż dwie osoby są zupełnie inne i pragną innych rzeczy. Warto rozmawiać o podstawowych wartościach, którymi kierujemy się w życiu, celach zawodowych oraz prywatnych. Trudno będzie stworzyć szczęśliwy związek jeżeli jedna ze stron widzi siebie za 5 lat jako spełnionego zawodowo podróżnika, a druga pragnie założyć rodzinę.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim warto zadać sobie i partnerowi kilka pytań:

  • Jak widzę swoje życie za 5 lat?
  • Jakie wartości w życiu są dla mnie ważne?
  • Jak chcę, aby wyglądała moja kariera zawodowa za 5 lat?
  • Jak lubię spędzać wolny czas?
  • Jakie zamierzenia chcę zrealizować w najbliższej przyszłości?
  • Jak wyobrażam sobie idealny związek?
  • Jakie cechy partnera są dla mnie ważne?

Uświadomienie sobie podstawowych oczekiwań i życiowych planów pomoże zauważyć podobieństwa i różnice w kierunku, w którym obydwoje chcecie podążać. Kiedy wasze drogi są zbyt od siebie oddalone, warto pamiętać, iż próba zmiany drugiej osoby najczęściej kończy się frustracją obu stron, poczuciem braku zrozumienia, co prowadzi do utraty więzi pomiędzy partnerami.

Trudności w komunikacji

Kolejną przyczyną poczucia samotności w relacji może być nie dzielenie się z bliskimi swoimi trudnymi emocjami. Możemy bać się braku zrozumienia, zbagatelizowania naszych uczuć lub po prostu wstydzimy się poruszać przykre dla nas tematy przy drugiej osobie. Taka sytuacja nieuchronnie oddala dwie osoby od siebie, ponieważ pomimo fizycznej bliskości, w sferze emocji zabraknie otwartości, co może doprowadzić obie strony do poczucia osamotnienia.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Warto przyjrzeć się swoim emocjom i zastanowić dlaczego czujemy blokadę w dzieleniu się nimi z drugą stroną. Czy boimy się ocenienia? Czy braku zrozumienia ze strony partnera? o ile odkryjemy przyczynę swoich trudności łatwiej nam będzie podjąć rozmowę z partnerem. Należy zadbać o odpowiednio intymną i spokojną atmosferę rozmowy. Dobrze jest zacząć od wyartykułowania drugiej stronie dlaczego nie dzielimy się z nią trudnymi emocjami, przy jednoczesnym zapewnieniu podjęcia działań zmieniających naszą postawę. Można poprosić bliskich o wsparcie w procesie zmiany, co powinno wpłynąć na wzmocnienie pozytywnych relacji.

Uzależnienie od social mediów

Social media mogą być powodem, który oddala nas od naszej drugiej połówki. Patrząc na “idealne” życie innych i porównując je do swojej rzeczywistości często odczuwamy frustrację i poczucie beznadziei. Widząc lukrowe zdjęcia z wakacji czy spotkań towarzyskich, przestajemy doceniać swoją codzienność a skupianie się na momentach z życia innych wzbudza w nas złość czy smutek wynikający z chęci doświadczania takiego życia jakie śledzimy poprzez social media.
Warto pamiętać, iż ludzie najczęściej dzielą się najlepszymi momentami, często wręcz nierealnymi. Można by powiedzieć, iż to co publikują to jednosekundowa klatka z ich idealnego życia, gdzie rzeczywistość, której my nie widzimy często odbiega od przedstawionego obrazu.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Zwróć uwagę na to, ile czasu spędzasz w social mediach, czy przeglądanie Facebooka lub Instagrama to automatyczny odruch w każdej wolnej chwili. o ile tak to zastanów się, czy oprócz pozornego relaksu wnosi to coś więcej do Twojego życia. Wiele badań potwierdza duży wpływ social mediów na rozwój depresji. Podczas korzystania z portali społecznościowych nasz mózg jest bombardowany setkami informacji, co sprawia, iż produkuje więcej dopaminy i tak powoli uzależnia się od tej szybkiej przyjemności. Jednym ze sposobów na redukcję czasu spędzanego w “socialach”, jest wyznaczenie sobie czasu w korzystanie z telefonu oraz odobserwowanie kont, które pożerają najwięcej naszego czasu.

Nie jestem szczęśliwa sama ze sobą

Inna przyczyna poczucia samotności może nie tkwić w relacji, ale w nas samych. o ile zauważymy, iż poczucie pustki i bezradności jest z nami już dłuższy czas, możemy wtedy mówić o samotności chronicznej. Skutkami może być stale zmniejszające się poczucie własnej wartości, obniżone samopoczucie lub brak motywacji. Warto przyjrzeć się naszym poprzednim relacjom, o ile w każdym poprzednim związku czuliśmy się podobnie może to świadczyć o schemacie, który powielamy w bliskich relacjach. W takim wypadku wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże w pracy nad poprawą relacji z samym sobą.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami, zmagającymi się z samotnością w związku. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www https://psychocare.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub mailowo bądź telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału