Samotne macierzyństwo rodzi wiele obaw. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy obecna sytuacja jest wynikiem świadomej decyzji, czy zrządzeniem losu. Macierzyństwo w pojedynkę wiąże się z wieloma trudnościami i problemami. Samotne macierzyństwo – Jak sobie z nim poradzić? Jaki ma wpływ na dzieci? Czy samotna matka morze być szczęśliwa?
Samotna matka
Według statystyk w ciągu ostatnich dwudziestu lat ilość kobiet, które samotnie wychowują dzieci wzrosła, aż o połowę. W Polsce mamy w tej chwili mniej więcej milion samotnie wychowujących matek. Istnieje wiele powodów, przez które kobiety muszą samotnie wychowywać potomstwo. Nie na wszystkie mają wpływ. Dotyczy to na przykład kobiet, których partner stracił życie, lub które urodziły dziecko z gwałtu. Bez względu na to, dlaczego kobieta wychowuje sama dziecko, musi mierzyć się z wieloma problemami i trudnościami. Wychowanie dziecka wiąże się z poświęcaniem mu uwagi i czasu, którego samotna matka ma mniej, ze względu na to, iż jest jedynym żywicielem rodziny. Kobieta sama musi zadbać o wszystkie potrzeby dziecka, również finansowe. Właśnie dlatego samotne rodzicielstwo wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Na pierwszym miejscu w życiu samotnej matki, jest zapewnienie dobrego życia swoim dzieciom. Na bok odchodzi spędzanie czasu z koleżankami, czy inne swobodne spędzanie czasu.
Brak czasu dla siebie, problemy wychowawcze, finansowe oraz brak zrozumienia ze strony najbliższych, oraz otoczenia, mogą sprawić, iż samopoczucie kobiety oraz poczucie własnej wartości zacznie spadać. Smutek, bezradność i samotność mogą zachwiać równowagę emocjonalną samotnej matki. Pomoc psychologiczna i wsparcie dla samotnych matek jest niezwykle ważna. Takie osoby potrzebują podwójnego wsparcia, tak by ich równowaga psychiczna i emocjonalna była niezachwiana. Choć samotne macierzyństwo jest ciężkie, to nie oznacza, iż nie może dawać szczęścia i zadowolenia. Wiele kobiet samotnie wychowujących dzieci, to osoby szczęśliwe, silne pod względem emocjonalnym, silne i zaradne Jak wygląda samotne macierzyństwo? Z jakimi problemami musi się zmierzyć samotna matka?
Najczęstsze problemy samotnych matek
Samotne rodzicielstwo niesie za sobą wiele problemów i trudności. W wielu przypadkach samotne rodzicielstwo nie jest wyborem, a zrządzeniem losu, z którym kobiecie dane jest się jedynie pogodzić. Pierwszą trudnością, z jaką muszą zmierzyć się samotne matki, jest strach. W obliczu nowej sytuacji, w głowie kobiety może kłębić się wiele pytań bez odpowiedzi
- Czy dam sobie radę?
- Czy mam wystarczająco dużo siły?
- Czy będę mogła zapewnić swoim dzieciom, to co dla nich najlepsze?
- Czy nic mu nie zabranie?
- Co w momencie pojawienia się problemów wychowawczych?
- Czy dam radę pod względem finansowym?
- Czy ja w ogóle jestem dobrą matką?
Nie jest to jednak koniec problemów, a dopiero ich początek. Wiele zależy od tego, dlaczego kobieta samotnie wychowuje dziecko. jeżeli macierzyństwo jest wynikiem nieślubnego związku, z którego partner, dowiedziawszy się o ciąży ‘wypisał się’, wielu ludzi może potępiać taką kobietę. Zamiast współczucia i słów pocieszenia, taka matka może usłyszeć, iż sama sobie zgotowała swój los. Osąd społeczny, nie pomaga, a pogłębia zły stan psychiczny kobiety. Ludzie mają tendencję do osądzania, choćby jeżeli nie znają całego obrazu sytuacji. Z takimi wyrokami i odrzuceniem ze strony społeczeństwa może spotkać się kobieta, która zdecydowała się odejść od męża, który znęcał się nad rodziną fizycznie lub psychicznie. Odrzucenie i presja społeczna jest problemem samotnych matek, o którym wielu z nas choćby nie słyszało.
Innym problemem, z którym może zmagać się kobieta wychowująca dziecko w pojedynkę, jest samotność. Dotyczyć to może kobiet, które pochowały partnera, lub tych, które w wyniku zdrady lub innych okoliczności rozstały się z ojcem dziecka. Tego rodzaju wydarzenia zawsze odciskają się na psychice kobiety. O wiele ciężej jest, gdy obok jest małe dziecko, dla którego mama musi być silna, dzielna i uśmiechnięta. Niektóre mamy mają problemy finansowe. Kobietom samotnie wychowującym dziecko, ciężko pogodzić opiekę nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi. Dodatkowym ciężarem są choroby malucha, które często łapie infekcję w przedszkolu, czy szkole. Choroba dziecka oznacza wolne w pracy, a nie wszystkim pracodawcom odpowiada posiadanie pracownika, pracującego w kratkę.
Do opieki nad dzieckiem i zdobywania środków finansowych dochodzą jeszcze obowiązki domowe. Wiele matek samotnie wychowujących dziecko, twierdzi, iż doba jest zbyt krótka, by móc wywiązać się ze wszystkich swoich obowiązków. Wpadając w taki wir codziennych obowiązków, kobieta z dnia na dzień staje się coraz bardziej wyczerpana, a o czasie dla siebie, na relaks i odrobinę przyjemności może wręcz zapomnieć. W takich mamach narasta frustracja pomieszana z wyczerpaniem. W takich wypadkach nie jest ciężko o załamanie emocjonalne. Kumulowanie złych emocji oraz stałe narażenie na stres, zaczyna sprawiać, iż życie wymyka się spod kontroli. Mimo wielu trudów dnia codziennego, życie samotnej matki może być poukładane i szczęśliwe. Wymaga to jednak ogromnej dyscypliny oraz samozaparcia. Jak zatem wygląda codzienne życie samotnej matki?
Jak wygląda samotne macierzyństwo?
Patrząc pod kątem problemów wymienionych w poprzednim podtytule, samotne macierzyństwo jest bardzo dużym wyzwaniem. Matka każdego dnia stara się to , by jej dziecku niczego nie brakowało. Choć łatanie domowego budżetu w pojedynkę nie jest łatwe, nie oznacza, iż jest niemożliwe. Aby środki finansowe mogły wystarczyć na cały miesiąc, każdy wydatek jest starannie planowany. Mimo to, czasem mogą pojawić się kłopoty finansowe. Właśnie dlatego wiele samotnych matek korzysta z różnego rodzaju wsparcia np. z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Poza poświęcaniem czasu w zdobywanie pieniędzy na utrzymanie, matka ma na swojej głowie wszystkie obowiązki domowe. Sytuacja może się zmienić, gdy dzieci osiągną pewien wiek, w którym z chęcią pomogą swojej mamie, wykonując proste zadania domowe. Codziennością samotnej matki jest również spędzanie czasu wolnego z dzieckiem oraz odrabianie z nim lekcji. Aby dziecko nie odczuwało braku jednego z rodziców, nie może czuć się samotne i zaniedbane pod względem emocjonalnym.
Ze względu na nadmiar obowiązków samotne matki mogą zaniedbywać sen, oraz własne kontakty towarzyskie. Jednak szczęście i dobro dziecka jest dla samotnej kobiety najważniejsze. Samotne macierzyństwo zmusza kobiety do większej organizacji oraz planowania każdego dnia. Dzięki trzymaniu się ułożonego planu matka znajdzie czas na wszystko, nawet, by zadbać o swoje własne potrzeby. Wiele kobiet samotnie wychowujących dzieci, twierdzi, iż im więcej obowiązków mają, tym większy pokład sił czują do ich wypełniania.
Samotne macierzyństwo – jaki ma wpływ na dzieci?
Powszechnie uważa się, iż dzieci wychowujące się z jednym rodzicem mają gorszy start. Nie do końca jest to prawda. Dotyczy to przede wszystkim rodzin, w których panowała przemoc lub inne nadużycia. W takich wypadkach, dziecku będzie o wiele lepiej z samą matką. Odpowiedzialne kobiety dokładają wszelkich starań, by ich pociechy wyrosły na mądre osoby, które zachowują wysokie normy społeczne. Dziecko, które rozwija się w bezpiecznym i spokojnym domu, otoczone miłością może czuć się naprawdę szczęśliwe. Oczywiście smutek z powodu braku ojca w ich życiu może się pojawić. Dotyczyć do będzie zwłaszcza sytuacji, w których maluch będzie obserwował swoich rówieśników wraz z dwójką rodziców. W niektórych sytuacjach dziecko może odczuwać wstyd, poczucie winy lub inne negatywne myśli. Matka powinna czujnie obserwować swoje dziecko, cierpliwie wsłuchiwać się w to, co ma do powiedzenia i w razie konieczności reagować. jeżeli dziecko wraz z matką nie potrafią przepracować smutku i złego samopoczucia, które wiąże się z wychowywaniem w niepełnej rodzinie, warto skontaktować się z psychologiem dziecięcym lub terapeutą.
Aby samotne macierzyństwo nie wywierało złego wpływu na wychowywane dzieci, matka nie powinna poruszać z potomstwem swoich problemów. Przykładem może być zdradzona lub skrzywdzona kobieta, która ma negatywny obraz mężczyzn. Dziecko nie powinno odczuwać uprzedzeń matki, a sama kobieta powinna sama poradzić sobie ze swoimi problemami. Ponadto niewskazane jest odgrywanie przez matkę również roli ojca. Warto poprosić o pomoc kuzyna, wujka czy przyjaciela rodziny, by poświęcił synowi czas na męską rozrywkę lub rozmowę. Podobnie, gdy ojciec pragnie utrzymywać kontakty z dzieckiem i w żaden sposób mu nie zagraża, kochająca matka nie powinna ich utrudniać. Niestety bardzo często dochodzi do takich sytuacji, zwłaszcza gdy kobieta odczuwa nieprzepracowany żal do byłego partnera. Konflikty rodziców nigdy nie powinny wywierać szkodliwego wpływu na dziecko.
Samotne macierzyństwo – jak sobie z nim poradzić?
Życie w samotności nie jest czymś, do czego zostaliśmy stworzeni. Samotność może odbierać nam euforia życia i osłabiać z sił do działania. Jak sobie radzić z samotnym macierzyństwem? Przede wszystkim warto pamiętać, iż ucieczka przed problemami lub udawanie, iż ich nie ma, nie jest dobrym rozwiązaniem. o ile uczucie samotności zaczyna przepełniać każdy twój dzień i coraz częściej odczuwasz smutek z powodu braku bliskiej osoby, warto porozmawiać z przyjaciółmi lub rodziną o swoich problemach. W niektórych wypadkach zalecane jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który przede wszystkim pomoże zrozumieć odczuwane emocje oraz pogodzić się z utratą partnera lub rozpadem związku. Zrozumienie swoich uczuć w wielu wypadkach pomaga odzyskać pogodę ducha i często niejako otworzyć się na nowy związek.
Samotna matka, a nowy związek
Matka samotnie wychowująca dziecko również ma prawo myśleć o sobie i o zaspokajaniu własnych potrzeb. Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko. Kobiety często o tym zapominają i swoje potrzeby zrzucają na dalszy plan. To prawda, iż nie wszystkie samotne mamy, pragną stworzyć nowy związek i założyć drugi raz rodzinę. Kobieta, która chce związać się z nowym mężczyzną, powinna zastanowić się, czy wybrany potencjalny partner sprawdzi się w roli ojca zastępczego. jeżeli tak, powinna poznać go lepiej, zanim przedstawi swojego partnera dzieciom. Bardzo ważna jest akceptacja z ich strony. jeżeli matka wprowadzi do domu mężczyznę, który nie zjedna sobie przychylności dzieci, w rodzinie pojawią się konflikty, kłótnie i rozdźwięki. W konsekwencji dzieci mogą stracić poczucie bezpieczeństwa, a co gorsze poczuć się odrzucone przez matkę, która w ich oczach postawi partnera na pierwszym miejscu.
Kobiety, które mimo podejmowania wielu prób i wysiłków nie mogą znaleźć adekwatnej osoby, mogą skorzystać z pomocy specjalisty. Kolejna nieszczęśliwa relacja nie wniesie niczego dobrego do życia samotnej matki. jeżeli kolejny związek okazał się nieudany, samotna matka może rozważyć spotkanie się z psychoterapeutą. Być może wydarzenia z przeszłości, nieprzepracowane rozstanie z ojcem dziecka, lub inne wydarzenia mogą tworzyć pewną barierę, która uniemożliwia kobiecie stworzenie szczęśliwego związku, lub sprawia, iż na partnerów wybiera nieodpowiednie osoby. Samotne matki często borykają się z problemem zaniżonej oceny oraz niskim poczuciem wartości. Często ich przekonania względem samej siebie są błędne i oparte na zarzutach byłego partnera, którego jedynym celem było krytykowanie partnerki. Dotyczy to przede wszystkim związków z burzliwymi rozstaniami lub związków, w których miała miejsce przemoc emocjonalna. Błędny obraz siebie samej może rujnować każdy kolejny związek oraz przyczyniać się do pogłębienia samotności, smutku i stresu. Psychoterapeuta pomoże dostrzec kobiecie swoje prawdziwe wnętrze oraz przepracować wydarzenia z przeszłości, które odciskają piętno na teraźniejszym życiu.
Pomoc psychologiczna i wsparcie dla samotnych matek
Jak zwróciliśmy uwagę w tym artykule, macierzyństwo w pojedynkę jest pełne problemów oraz wyzwań. Ogromnym wsparciem dla samotnej matki są przyjaciele i rodzina. Bliscy, którzy chętnie pomagają kobiecie w codziennych obowiązkach oraz w opiece nad dzieckiem, stanowią dla matki ogromne wsparcie. Jak już zdążyliśmy zauważyć, czasem taka pomoc nie jest wystarczająca. W wielu wypadkach samotna matka powinna zgłosić się do specjalisty w celu uzyskania wsparcia psychologicznego. Nie jest to nic złego, a kobieta nie powinna się wstydzić szukania pomocy u psychoterapeuty. Jest to postawa godna pochwały. O wiele lepiej jest szukać rozwiązania swoich problemów, niż udawać, iż ich nie ma.
Podjęcie psychoterapii może pomóc samotnej matce na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim kobieta będzie mogła przepracować rozstanie lub utratę partnera. choćby jeżeli czasem wydaje się, iż jest to temat zamknięty, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a nasza przeszłość wywiera ogromny nacisk na teraźniejsze życie. Samotny rodzic otrzyma profesjonalne wsparcie, które jest niezbędne przy takim natłoku obowiązków oraz łączeniu roli ojca i matki dla swojego dziecka. Podczas psychoterapii matka będzie mogą spojrzeć z innej perspektywy na swoją samotność i zrozumieć, co w tym temacie jest największym źródłem bólu. Przepracowanie dawnych traum i wydarzeń z przeszłości pozwoli spojrzeć na siebie w zupełnie inny sposób oraz zacząć czerpać euforia z tego, co tu i teraz. W wielu wypadkach psychoterapia pomaga również kobiecie zaangażować się w nową relację z adekwatną osobą oraz stworzyć nowy szczęśliwy związek, w którym dobro dziecka jest cały czas na pierwszym miejscu.
Kobiety, które nie chcą angażować się w nowy związek, podczas regularnych rozmów z terapeutą przekonają się, iż samotność nie oznacza bycia kimś gorszym. Decyzja o tym, iż samotnie będziemy wychowywać dziecko i nie chcemy układać sobie życia z innym mężczyzną, nie czyni kobiety gorszej. Psychoterapia pomoże zrozumieć samotnej matce wiele kwestii oraz gdzie mają źródło pewne jej zachowania. Wszystko to pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji.