Liderzy samorządów zawodów medycznych napisali we wspólnym oświadczeniu, iż nie zgadzają się na próby ich antagonizowania przez minister zdrowia. Z kolei resort zapewnił, iż jest w stałym dialogu z samorządami, które są “kluczowymi partnerami”.
Jak wyjaśniono w środę na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej, stanowisko zostało opublikowane “w związku z wypowiedziami medialnymi minister zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych”. “Jako Liderzy Samorządów Zawodów Medycznych, wspólnie reprezentujący ponad 700 tys. pracowników ochrony zdrowia, nie zgadzamy się na próby antagonizowania naszych zawodów, a także sprowadzania zawodów medycznych do roli usługodawców, a naszych pacjentów do roli klientów” – czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie podkreślono, iż “wszelkie rozwiązania wprowadzane w ochronie zdrowia muszą być zgodne z obowiązującym prawem i zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom, a także bezpieczeństwo prawne pracownikom ochrony zdrowia”.
Stanowisko zostało podpisane przez prezeskę Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariolę Łodzińską, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monikę Pintal-Ślimak oraz prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów Tomasza Dybka. “Ze strony ministerstwa oczekujemy – niezmiennie – dialogu i chęci wspólnego rozwiązywania palących problemów związanych z ochroną zdrowia, a nie emocjonalnych, antagonizujących nasze środowiska wypowiedzi o charakterze politycznym” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Zaapelowano także o konstruktywną współpracę pomiędzy przedstawicielami resortu zdrowia a środowiskiem medycznym, w celu znalezienia najlepszych rozwiązań dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia we wpisie opublikowanym w środę późnym popołudniem na platformie X przekazało, iż “jest w stałym dialogu z przedstawicielami samorządów zawodów medycznych i konsultuje z nimi na bieżąco propozycje rozwiązań, które mają poprawić jakość ochrony zdrowia w Polsce” – “Dla Ministerstwa Zdrowia lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni są kluczowymi partnerami w debacie o opiece zdrowotnej. Jesteśmy otwarci na rzetelną i rzeczową rozmowę, bo dobro pacjentów jest dla nas najważniejsze”.
W MZ dobiegły końca konsultacje projektu wprowadzającego pilotażowy program dla aptek, w ramach którego farmaceuci będą mogli wypisywać recepty na “pigułki dzień po” pacjentkom powyżej 15 lat. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wielokrotnie pytana, czy przy tej usłudze będzie wymagana obecność rodzica, odpowiadała przecząco. Podkreśliła, iż ma być to usługa farmaceutyczna, a nie świadczenie zdrowotne, więc nie obejmują jej przepisy ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych ani ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta. W przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości co do schematy takich rozwiązań.