Jak przekazał włodarz Otwocka, „woda w kranie nadaje się już do picia i kąpieli”. „Dziś przed godziną 18:00 PSSE Otwock wydał komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia, która jest dostarczana siecią wodociągową do mieszkańców Otwocka i Karczewa. Jest to decyzja warunkowa, gdyż są jeszcze przekroczenia m.in. norm żelaza i manganu” – wyjaśnił.
Dodał, iż „akredytowane laboratorium miejskiej spółki OPWiK Otwock na bieżąco monitoruje stan jakości wody i wykonuje wewnętrzne badania, które pokazały, iż parametry bakterii z grupy coli oraz enterokoki nie występują w badanej wodzie i w kolejnych godzinach ich liczba nie wzrośnie„. „Potwierdzają to także badania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Dlatego można było przyspieszyć komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia” – uzupełnił.
Otwock. Są wstępne wyniki badania wody
W dalszej części komunikatu Jarosław Margielski nadmienił, iż sytuacja jest już na tyle dobra, iż „nie czekając do jutra na pełne badania, PSSE mógł podjąć decyzje o warunkowej przydatności wody do spożycia już dziś„.
„Zdajemy sobie sprawę, iż każda godzina funkcjonowania Miasta Otwocka i Karczewa w takim trybie jest trudna i uciążliwa dla mieszkańców. Od początku awarii robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić jakość wody zgodną z rozporządzeniem. Dlatego też informujemy mieszkańców oraz opinię publiczną niezwłocznie jak tylko otrzymaliśmy komunikat od Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej” – wspomniał.
Wyniki pobranych w sobotę 5 kwietnia próbek, które władze Otwocka otrzymały w poniedziałek wskazują, iż mikrobiologia jest dobra, nie budzi zastrzeżeń, co dało PSSE podstawę do wydania komunikatu, iż woda jest warunkowo przydatna do spożycia oraz do celów sanitarnych.
– Wskaźniki żelaza są podwyższone w trzech punktach, a wskaźnik manganu w jednym punkcie poboru próbek. Należy dodać, iż filtry na Stacji Uzdatniania Wody cały czas pracują i są poddawane procesowi oczyszczania, aby przywrócić docelową jakość wody spełniającą wymagania z rozporządzenia Ministra Zdrowia – przekazała Agata Wolska, dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku.
Przekroczenie w kilku punktach norm żelaza i manganu może jeszcze powodować pogorszenie smaku wody oraz jej wyglądu (na pomarańczowe lub brunatne zabarwienie). Woda nie stwarza jednak zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.
Wkrótce więcej informacji.
„Najważniejsze pytania”. Jakubiak o Trumpie: Nie bierze jeńcówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas