Zdaniem naukowców rzucenie palenia w każdym wieku wydłuża oczekiwaną długość życia, przy czym najbardziej znaczący wzrost zaobserwowano u osób młodszych. Jednak osoby, które rzuciły palenie po 65. roku życia, mogą je także wydłużyć.
Naukowcy przeanalizowali szkodliwy wpływ palenia i pozytywny wpływ rzucenia nałogu na długość życia osób w wieku 35–75 lat. Współczynniki umieralności według wieku i statusu palacza obliczono, wykorzystując względne ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny określone na podstawie danych z badania Cancer Prevention Study II, danych dotyczących rozpowszechnienia palenia z badania National Health Interview Survey z 2018 r. oraz współczynników umieralności z jakiejkolwiek przyczyny z 2018 r.
Tablice trwania życia opracowano w celu uzyskania informacji na temat oczekiwanej długości życia osób, które nigdy nie paliły, osób palących w tej chwili oraz osób, które paliły w przeszłości, ale rzuciły nałóg w różnym wieku. Obliczono szacunki liczby lat utraconych z powodu palenia i lat zyskanych dzięki rzuceniu palenia dla osób, które rozpoczęły palenie w wieku 35 lat i w odstępach co 10 lat.
W porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, osoby, które to robiły w wieku 35, 45, 55, 65 i 75 lat i kontynuowały palenie przez całe życie, straciły odpowiednio 9,1, 8,3, 7,3, 5,9 i 4,4 roku życia. Osoby, które rzuciły palenie w wieku 35, 45, 55, 65 i 75 lat, będą miały oczekiwaną długość życia krótszą odpowiednio o 1,2, 2,7, 3,9, 4,2 i 3,7 roku w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które nigdy nie paliły. Natomiast osoby, które rzuciły palenie w wieku 35, 45, 55, 65 i 75 lat, będą cieszyć się odpowiednio dłuższym o 8,0, 5,6, 3,4, 1,7 i 0,7 roku życiem w porównaniu z osobami, które kontynuowały palenie. Osoby, które rzuciły palenie w wieku 65 i 75 lat, miałyby odpowiednio 23,4 proc. i 14,2 proc. szans na przeżycie co najmniej jednego dodatkowego roku życia.
– Korzyść z zaprzestania palenia nie ogranicza się jedynie do młodych i średniozaawansowanych wiekiem dorosłych, którzy palą. Badanie pokazało, iż korzyści odnoszą również seniorzy. Wyniki te mogą być cenne dla lekarzy poszukujących dowodów naukowych, aby zmotywować swoich pacjentów, którzy palą, do rzucenia nałogu – konkludują autorzy badania autorzy.