Rusza VIII edycja „Polscy okuliści kontra jaskra”

everethnews.pl 11 miesięcy temu

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który przypada na 10-16 marca, zorganizowana będzie kolejna edycja inicjatywy pt. „Polscy okuliści kontra jaskra”. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca gabinety i poradnie okulistyczne, aby wzięły udział w akcji. Placówki mogą zgłaszać się do 1 marca 2024 r.

Kampania „Polscy okuliści kontra jaskra”

„Polscy okuliści kontra jaskra” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, która ma na celu edukowanie polskiego społeczeństwa w kierunku wiedzy, czym jest jaskra. Specjaliści opowiedzą również o potrzebie zapisywania się na badania profilaktyczne. Wcześniejsze wykrycie choroby skutkuje uratowaniem wzroku wśród tysięcy Polaków. PTO zachęca również do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach przesiewowych w kierunku jaskry.

– To już ósma edycja akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Naszą misją jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby i zachęta do badań. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30% skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu z nich, dzięki wczesnej diagnostyce, uratowaliśmy wzrok. To wspaniała akcja, ale nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie tylu ekspertów, okulistów, gabinetów i poradni okulistycznych – opowiedział prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czym jest jaskra?

Jaskra jest postępującą chorobą, która prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, iż w Polsce to 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, iż powoli traci wzrok.

– Te liczby są najlepszym dowodem na to, iż nasza akcja jest niezwykle potrzebna, wręcz niezbędna! W ubiegłym roku blisko 60 placówek z całej Polski zaoferowało ponad 1900 wizyt lekarskich dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, iż w tym roku od 10 do 16 marca będzie ich jeszcze więcej i jeszcze więcej Polaków skorzysta z możliwości badań w kierunku jaskry. Mocno zachęcamy gabinety i przychodnie do włączenia się do naszej akcji – tylko wspólnie łącząc siły – możemy powstrzymać jaskrę! – apeluje prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes PTO.

Jak można zgłosić się do akcji?

Tegoroczna akcja trwa od 10 do 16 marca 2024 r. Gabinety, które chcą wziąć udział w projekcie, muszą zarejestrować się za pośrednictwem strony https://www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu do 1 marca 2024 r. Każda placówka indywidualnie ustala, kiedy i w jakich godzinach podejmie się przeprowadzenia badań. Placówki, które zgłoszą się do akcji, otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne, takie jak: plakaty czy kwestionariusze badań przesiewowych. Lista placówek, które biorą czynny udział w akcji, zostanie opublikowana 6 marca o godzinie 11, dzięki czemu pacjenci zyskają możliwość rejestracji na badania w wybranym przez siebie gabinecie.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Idź do oryginalnego materiału