RPP: Niedopuszczalne jest przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


– Niedopuszczalne są sytuacje, w których leki przepisywane są bez zbadania pacjenta, wyłącznie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety na stronie internetowej placówki oferującej bardzo szybkie konsultacje i wystawienie recepty - uważa rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.



W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta receptomaty w wielu przypadkach nie kierują się dobrem i bezpieczeństwem pacjenta, co znalazło potwierdzenie w ostatnim wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Kolejne uzasadnienie wyroku sądu wskazuje słuszność i zasadność działań Rzecznika Praw Pacjenta wobec nierzetelnych receptomatów. Bezpieczeństwo pacjentów jest wartością nadrzędną i nie może być taryfy ulgowej dla podmiotów, które narażają pacjentów na zagrożenie zdrowia i życia – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Jak dodaje, niezależnie od tego, czy świadczenia zdrowotne są udzielane stacjonarnie w gabinecie lekarskim, czy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (na odległość) priorytetem powinno być zadbanie o bezpieczeństwo pacjenta - co wiąże się z adekwatnym rozpoznaniem jego problemu zdrowotnego oraz zastosowaniem adekwatnego i skutecznego leczenia. W zależności od problemu zdrowotnego pacjenta wymagane może być zaordynowanie przez lekarza leku dostępnego na receptę. Tego rodzaju leki powinny być jednak stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza i po adekwatnym zweryfikowaniu istnienia wskazań do zastosowania danego leku.

Badanie lekarskie i rzetelna ocena stanu zdrowia

Zdaniem RPP niedopuszczalne są sytuacje, w których leki przepisywane są bez zbadania pacjenta, wyłącznie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety na stronie internetowej placówki oferującej bardzo szybkie konsultacje i wystawienie recepty.

Recepty na opioidy – jest stanowisko NRL Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowało uwagi do rozporządzenia resortu zdrowia w sprawie wydawania recept na środki odurzające i substancje psychotropowe. – Zaproponowane rozwiązanie, chociaż kierunkowo zgodne z oczekiwaniem samorządu lekarskiego, budzi jednak wiele zastrzeżeń – wskazuje NRL w stanowisku.
Idź do oryginalnego materiału