RPP nakłada kary na receptomaty

mgr.farm 1 tydzień temu

W wydanym komunikacie Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż 7 listopada weszły w życie znowelizowane przepisy, które ograniczają katalog leków, które można przepisać pacjentowi poprzez teleporadę. Niestosowanie się do nich może skutkować nałożeniem wysokich kar pieniężnych. RPP poinformował, iż stwierdził 12 sytuacji, w których, tzw. receptomaty wystawiały recepty dla pacjentów pomimo obowiązujących ograniczeń.

Na które leki receptomaty nie wystawią recepty?

7 listopada br. weszło w życie znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Wprowadziło ono katalog substancji leczniczych, których przepisanie na recepcie jest możliwe tylko i wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta. Takie działanie miało na celu wyeliminowanie wystawiania recept na te preparaty przez tzw. receptomaty.

Katalog leków, które mogą nie mogą być przepisane w drodze teleporady obejmuje:

  • fentanyl;
  • oksykodon;
  • morfinę;
  • ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste;
  • żywicę konopi;

Wystawiając recepty na powyższe substancje lekarz ma obowiązek osobistego zbadania pacjenta. W efkecie stwierdza lub wyklucza wskazania do ich stosowania. Jedynym wyjątkiem, jest możliwość wystawienia recepty na odległość na tego typu preparaty przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej) w przypadku kontynuacji nimi terapii.

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, iż stosowanie się do tych przepisów zapewnia bezpieczeństwo terapii pacjentów. W związku z tym każdy podmiot prowadzący działalność leczniczą powinien funkcjonować zgodnie z nimi.

Kary na podmioty niestosujące się do przepisów

RPP informuje, iż wydał 31 decyzji, w których stwierdził naruszenie zbiorowych praw pacjenta przez podmioty prowadzące, tzw. receptomaty. 22 z nich dotyczyło wystawiania recept na tzw. medyczną marihuanę. 12 decyzji obejmowało natomiast niestosowania się przez podmioty lecznicze do przepisów, które weszły w życie 7 listopada br.

Działania Rzecznika Praw Pacjenta to pokłosie jego zapowiedzi z czerwca br., kiedy to stwierdził, iż działanie tzw. receptomatów narusza prawa pacjentów. Podkreślił on wówczas, iż wystawianie recept na silne leki przeciwbólowe, leki psychotropowe oraz medyczną marihuanę powinno być poprzedzone osobistym badaniem pacjenta.

  • Czytaj także: Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada walkę z receptomatami na medyczną marihuanę

234 tys. zł kary nałożone przez RPP na receptomat

Przypomnijmy, iż Rzecznik Praw Pacjenta w tym roku nałożył na jeden z podmiotów prowadzący tzw. receptomat karę pieniężna w wysokości 234 tysięcy złotych. Rzecznik uznał, iż wypełnienie ankiety online przez pacjenta nie można nazwać jego badaniem. Podkreślił, iż takie postępowanie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla pacjentów. W szczególności wobec oferowania na rynku możliwości uzyskania w ten sposób recept na leki odurzające, antydepresyjne, psychotropowe, psychoaktywne czy medyczną marihuanę.

Zasadność nałożenia tak wysokiej kary potwierdził w październiku br. WSA w Warszawie. Przyznał on, iż takie działanie podmiotu leczniczego zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Natomiast niezastosowanie się przez podmiot do zaleceń Rzecznika stanowi podstawę do nałożenia tak wysokiej kary.

  • Czytaj także: Wyrok sądu ws. działalności tzw. receptomatów

Źródło: MB/ RPP

Idź do oryginalnego materiału