RPP musi mieć uprawnienia, by gwałtownie i skutecznie chronić pacjentów

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Krzysztof Ćwik/Agencja Wyborcza.pl


– Doceniam opinię minister Izabeli Leszczyny, która zapowiada kroki wzmacniające kompetencje rzecznika praw pacjenta. Szczególnie ważna byłaby możliwość nakładania kary przy wydaniu decyzji, tak jak dzieje się w przypadku decyzji prezesa UOKiK – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.



– Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiło już ponad 650 wniosków w sprawie świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przy czym, zwłaszcza w czerwcu i w lipcu, obserwujemy duży trend wzrostowy. W czerwcu mieliśmy ponad 100 wniosków, a do połowy lipca wpłynęło ich już ponad 100 – powiedział w rozmowie z portalem Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec.

Zalety procedury

– Myślę, iż pacjentów może zachęcać to, iż opłata za złożenie wniosku o rekompensatę nie jest wysoka – wynosi 300 zł. Przy czym możemy z tej opłaty pacjenta zwolnić, jeżeli jego sytuacja finansowa jest trudna, np. ma małą emeryturę albo jest osobą bezrobotną. Opłata jest również zwracana w przypadku przyznania świadczenia – dodał RPP.

Z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przyznano już ponad 2 mln złRzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał już 35 decyzji o przyznaniu świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pacjentów.
Idź do oryginalnego materiału