Rozszyfruj męczący Cię ból gardła. To wina wirusa czy być może bakterii?

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Problemy z gardłem mogą nie tylko objawiać się na różne sposoby – drapanie, łaskotanie, chrypka, problemy z przełykaniem, nieustający ból – ale także mieć różne przyczyny. Możliwe, iż ból gardła jest objawem zakażenia wirusem albo efektem działania bakterii. Problemy z gardłem są objawem, którego nie należy bagatelizować. jeżeli nie ustępują po kilku dniach, a domowe sposoby nie przynoszą poprawy, idź do lekarza.

Jak rozszyfrować dyskomfort w gardle i jak pomóc sobie w określonym przypadku?

Pixy

Ból gardła, towarzyszący mu katar i kaszel

To może być infekcja wirusowa, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z: zaczerwienioną i przekrwioną błoną śluzową, rozpulchnionymi migdałkami i niekiedy widocznymi na nich malutkimi pęcherzykami, a także wodnistym katarem.

Jak sobie pomóc? Z pomocą przychodzą tutaj leki przeciwzapalne i płukanki do jamy ustnej w temperaturze ciała w postaci naparu z rumianku lub roztworu soli kuchennej. Alternatywą są tabletki do ssania, preparaty odkażające i przeciwbólowe w aerozolu. Warto również nawilżać gardło, bowiem lepiej będzie radzić sobie z wirusami.

SnappyGoat

Ból gardła bez kaszlu

Możliwe, iż właśnie dopadła Cię angina. W takim przypadku bardzo często początkowe drapanie gwałtownie przybiera formę bólu, śluzówka jest koloru malinowego, a przekrwione migdałki mają kremowobiały nalot. Co prawda raczej nie mamy w tym przypadku problemów z kaszlem, ale często towarzyszy nasz gorączka powyżej 38 st. C..

Jak sobie pomóc? Anginę leczy się antybiotykiem. Wizyta u lekarza wydaje się więc być jedynym rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza, iż zaniedbana angina może prowadzić do powikłań. Poważnych powikłań, w wyniku których mogą ucierpieć nasze stawy, nerki czy serce. Oprócz antybiotyku warto zaopatrzyć się w tabletki do ssania, które pomogą nam przetrwać trudne chwile, i płukankę do gardła.

Ból gardła i ucisk

To może być zapalenie zatok, zwłaszcza, jeżeli początkowo dokuczał Ci ucisk w okolicach oczu, ból przy pochylaniu i uczucie zatkanego nosa, co z czasem przekształciło się w piekący i ostry ból gardła. Przyczyną takiego stanu zdrowia jest przewlekły stan zapalny w zatokach i spływająca do gardła wydzielina.

Jak sobie pomóc? Leki obkurczające błonę śluzową, rozrzedzające wydzielinę i udrożniające zatoki wydają się być w tym przypadku koniecznością. Pomocne mogą być także inhalacje ziołowe, np. z lipy.

Pixabay

Ból gardła bez gorączki

Mówiąc tutaj ból gardła mamy na myśli przede wszystkim chrypkę, słaby głos lub utratę głosy, suchy kaszel lub łaskotanie w gardle. W wyniku nadwyrężenia lub infekcji strun głosowych powstaje obrzęk, który utrudnia ich prawidłową pracę.

Jak sobie pomóc? Daj odpocząć swoich strunom głosowym – one też mogą mieć gorsze dni, zwłaszcza, kiedy w ostatnich dniach dałeś im mocno we znaki. Dobrze jest oddychać nawilżonym powietrzem i spożywać łatwiejsze, półpłynne posiłki. Kluczową rolę odegrają jednak antybiotyki i środki przeciwzapalne, a w cięższych przypadkach niezbędne mogą okazać się przypisane przez lekarza sterydy. Picie alkoholu lub palenie papierosów może wydłużyć proces leczenia.

Flickr
Idź do oryginalnego materiału