– Z każdym rokiem przyjmujemy coraz większą liczbę wniosków od osób chętnych do odbywania stażu podyplomowego na terenie działania Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, głównie w placówkach w samej stolicy. W tym roku dołączyli do nas absolwenci z nowych kierunków lekarskich, np. z Uczelni Łazarskiego oraz z Radomia. Myślę, iż ten trend się utrzyma w związku z coraz większą liczbą otwieranych nowych kierunków lekarskich – poinformował Maciej Nowak, przewodniczący Komisji ds. Stażu Podyplomowego.
Przypomnijmy, iż obowiązujący program stażu lekarskiego regulują nowe zasady, które weszły w życie 1 marca 2023 r. Poza doskonaleniem lekarzy i lekarzy dentystów w wielu dziedzinach przewidziane są również szkolenia z zakresu profilaktyki onkologicznej oraz dotyczącej szczepień ochronnych, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, a także prawa medycznego i bioetyki. Program stażu zawiera ponadto szkolenie w zakresie komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
Nowością jest część spersonalizowana stażu przyznana wyłącznie lekarzom, która obejmuje m.in. niezabiegowe i zabiegowe dziedziny medycyny do wyboru, zależnie od zainteresowań. Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Stażu Podyplomowego utworzenie stażu spersonalizowanego było postulowane przez środowisko lekarskie, także przez OIL w Warszawie.
– W naszej opinii, również jako lekarzy praktyków, pozwoli to na lepsze poznanie innych dziedzin medycyny niż tylko podstawowe i ułatwi wybór miejsca szkoleniowego oraz samej specjalizacji – zaznaczył Maciej Nowak.
Program stażowy dla lekarzy i lekarzy dentystów samorząd lekarski w Warszawie zamieścił w tegorocznym „Poradniku dla stażystów”, który jest dostępny na stronie Komisji ds. Stażu Podyplomowego. To praktyczny przewodnik opracowany z myślą o tym, aby ułatwić absolwentom studiów lekarskich wejście w obszar izby i przybliżyć im działalność samorządu lekarskiego.
Opracowanie: INK