Rola BCAA w organizmie — Czy warto je przyjmować? Kiedy i w jakich dawkach?

swiatsupli.pl 3 miesięcy temu

Aminokwasy egzogenne, czyli BCAA to jeden z 8 (a w przypadku dzieci 9) aminokwasów, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Oznacza to więc, iż aminokwasy te mogą dostać się jedynie wraz z pożywieniem. Niezwykle pomocna staje się również suplementacja BCAA. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są BCAA i kiedy przyjmować suplementy BCAA.

Co to są BCAA? Jakie role pełnią w organizmie?


Skrót BCAA (ang. Branched-chain amino acids) to inaczej 3 aminokwasy egzogenneleucyna, izoleucyna oraz walina. To właśnie je określa się jako aminokwasy rozgałęzione, które charakteryzują się obecnością rozgałęzionego łańcucha węglowego. Ponadto wykazują one także bardzo szerokie spektrum działania biologicznego. Jednak nie wchodźmy tutaj w szczegóły anatomii. Lepiej od razu przejść do tego, po co brać produkty BCAA. W przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów, te rozkładają się nie w wątrobie, a w mięśniach szkieletowych. Co więcej, aminokwasy egzogenne, są niezwykle ważne zwłaszcza u dzieci i młodzieży w trakcie okresu wzrostu, a także i u sportowców – dzięki nim możliwa jest szybka regeneracja mięśni.

Wprowadzenie do aminokwasów BCAA. Czy BCAA są bezpieczne?


Stosowanie aminokwasów egzogennych powinno zainteresować zwłaszcza osoby aktywnie fizyczne oraz sportowcom, którym zależy na zbudowaniu muskulatury. Co ciekawe, BCAA dla biegacza również przynosi wiele korzyści, ponieważ nie tylko pozwala zwiększyć masę mięśniową, ale dodatkowo poprawia wytrzymałość i regenerację. Dzięki temu, iż pobudza hormony takie jak testosteron i hormon wzrostu, możemy je też nazwać jako BCAA anaboliczne, ale bez obaw, nie ma ono nic wspólnego ze sterydami. Z kolei BCAA po treningu obniża prawdopodobieństwo występowania zakwasów. Jest tak, ponieważ zawarte w nim aminokwasy wspomagają proces odbudowy glikogenu mięśniowego. Czy BCAA jest przydatne dla osób na redukcji? Oczywiście, iż tak! Badania udowodniły, iż wspomaga ono również utratę tłuszczu, dzięki czemu stosowanie suplementów BCAA poleca się osobom, które są w trakcie stosowania diety odchudzającej. Suplement zawierający aminokwasy BCAA stosowany podczas diety wpłynie korzystnie na jej rezultaty.

To jednak jeszcze nie wszystko. Badania potwierdzają również, iż odpowiednie dawkowanie BCAA ma bardzo dobry wpływ na pamięć i koncentrację. Jest tak, ponieważ suplement ten umożliwia blokowanie tryptofanu, który odpowiedzialny jest za niedotlenienie mózgu, w którego efekcie pogarsza się koncentracja. Stosowanie BCAA wpływa pozytywnie również na układ odpornościowy – wzmacniając go i stymulując organizm do produkcji przeciwciał. W dodatku poprawia ono także pracę jelit.

Tak kompleksowe działanie, jakie aminokwasy rozgałęzione nam gwarantują, sprawia, iż poza celami treningowymi, suplement ten znalazł też zastosowanie w leczeniu objawów chorób i zaburzeń, takich jak anoreksja. Suplementację BCAA poleca się również u pacjentów leżących, ponieważ suplement ten wykazuje pozytywny wpływ na spowolnienie procesu zaniku mięśni.

Jak stosować BCAA?


Dozwolona dawka dzienna jest uzależniona od masy ciała i od rodzaju przyjmowanego aminokwasu. Przyjmuje się jednak, iż na każdy kilogram całkowitej masy ciała, dobowe zapotrzebowanie na BCAA u osoby dorosłej wynosi:

  • 40 mg leucyny;
  • 17–25 mg waliny;
  • 19 mg Izoleucyny.

Oto najlepsze naturalne źródła BCAA, które pozwolą Ci je uzupełniać wraz z posiłkami: drób, wołowina, łosoś, jaja, twaróg, soczewica, fasola czarna, tofu, oraz orzechy.

BCAA i kreatyna – przed czy po treningu? Kiedy najlepiej stosować to połączenie i jak BCAA wpływa na trening?


Suplementacja to bardzo indywidualna sprawa, która zawsze powinna zostać wcześniej omówiona z lekarzem, dietetykiem lub trenerem. Jest tak, ponieważ w zależności od tego, dla kogo BCAA będzie przeznaczone, różnić się będzie stosowanie i dawkowanie, oraz to, jak długo powinno się przyjmować aminokwasy rozgałęzione. Co więcej, wraz z utratą kilogramów zmieni się również i ilość przyjmowanego BCAA. Dlatego też zawsze lepiej rozpisać jego przyjmowanie z pomocą profesjonalisty. Warto również zaznaczyć, iż zdaniem wielu trenerów osoby intensywnie trenujące powinny zwiększyć dawkę do 1 g na każde 10 kg swojej wagi. Przykładowo więc osoby ważące 100 kg powinny rozłożyć przyjmowanie BCAA po treningu i przed nim – dwa razy po 5 g.

Z czym łączyć BCAA?


Połączenie aminokwasów BCAA z innymi substancjami często może poprawiać ich działanie na nasz organizm. Przykładem suplementu, który działa synergicznie z aminokwasami rozgałęzionymi, jest glutamina. Przez swój wpływ na regenerację pozwala nam dużo szybciej wrócić do treningu, a co więcej, to połączenie niweluje ryzyko powstania infekcji.

Innym świetnym przykładem substancji, dzięki której adekwatności BCAA działają jeszcze skuteczniej, są elektrolity. Jakie są korzyści płynące z tego połączenia? Podczas intensywnego treningu tracimy dużo elektrolitów. o ile będziemy je uzupełniać w połączeniu z BCAA, to zapobiegniemy zmęczeniu i skurczom mięśni. Jakie suplementy dodatkowo warto brać pod uwagę i łączyć z aminokwasami rozgałęzionymi?

Dla osób aktywnych rekomendujemy stosowanie łącznie z HMB, bądź z beta alaniną. Jakie korzyści dają te połączenia?

  • Ochrona mięśni podczas wysiłku.
  • Zmniejszenie uczucia zmęczenia.
  • Lepsza regeneracja powysiłkowa.
Aminokwasy Olimp Glutamine 1400 120kaps – Glutamina mikronizowana zwiększa przyrost siły i beztłuszczowej masy mięśniowej. Działa silnie antykatabolicznie – hamuje aktywność enzymów niszczących białka mięśniowe.

BCAA – kiedy stosować?


Wiesz już czym są aminokwasy BCAA, dlatego teraz chcemy Ci pokazać, kiedy najlepiej jest je przyjmować, żeby przynosiło pożądane skutki. BCAA należy przyjmować o odpowiedniej porze dnia:

Przed treningiem, a dokładniej mówiąc na 15 do 60 minut przed. Dzięki temu zahamuje ono procesy kataboliczne, zredukuje bóle w mięśniach, zabezpieczy je przed kontuzjami oraz dodatkowo odżywi je, przez co zredukuje poziom zmęczenia;
Po treningu – w celu natychmiastowego zregenerowania mięśni, zmniejszeniu dokuczliwego bólu i zminimalizowania prawdopodobieństwa występowania zakwasów.
Rano na czczo – dawka BCAA z rana doda energii na cały dzień, uzupełni rezerwy energetyczne oraz zapobiegnie rozpadowi białek. Warto pomyśleć o tym w dni nietreningowe.
Wieczorem po kolacji – dawka BCAA przyjmowana wieczorem zapobiegnie procesom katabolicznym.

BCAA – kiedy brać na redukcji?

Zastanawiasz się nad tym, kiedy brać BCAA na redukcji? Suplement ten można przyjmować podczas redukcji, w charakterze dodatkowego zasilacza syntezy białek mięśniowych pomiędzy posiłkami. Ponadto funkcje aminokwasów obniżą również poczucie zmęczenia podczas treningów, co daje możliwość dłuższych i bardziej intensywnych treningów.

Aminokwasy Olimp BCAA Xplode Energy — suplementy BCAA wysokiej jakości

Zastanawiasz się jak wybrać najlepszy suplement, który będzie skuteczny i całkowicie spełni twoje oczekiwania? Nic dziwnego! Po co brać suplementy, których stosowanie i dawkowanie nic ci nie da? Bez obaw, takich absolutnie nie zaproponujemy. Najlepsze BCAA, czyli Olimp BCAA Xplode Energy wyróżnia się na tle pozostałych nie tylko swoją skutecznością, ale również obecnościa bardzo przydatnych substancji w składzie. Jest to przykład BCAA bez zbędnych dodatków, ponieważ obecność kofeiny i beta alaniny tylko dodatkowo wspiera działanie aminokwasów i dostarczy ci więcej energii na treningu.

Jak stosować aminokwasy BCAA xplode powder energy?

BCAA codziennie powinno być uwzględnione w naszej suplementacji. BCAA reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie choćby w dni nietreningowe, z tym iż różnica między dniami treningowymi, a nietreningowymi sprowadza się do tego, kiedy brać BCAA w zależności od tego, jaki masz dzień. W dzień treningowy stosuj porcję (6,6g) 30 minut przed treningiem i drugą odrazu po treningu. Natomiast w dzień bez treningu stosuj jedną porcję rano i jedną po południu.

Olimp BCAA XPLODE ENERGY – Preparat aminokwasowy BCAA Xplode Energyzostał stworzony z myślą o sportowcach i osobach aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. W jego składzie znajduje się kofeina oraz beta-alanina, dzięki czemu produkt doskonale nadaje się do stosowania w trakcie wysiłku fizycznego, przed nim lub po nim.

BCAA skutki uboczne — Czy BCAA mogą źle wpływać na mój organizm?

BCAA to suplement naturalnego pochodzenia – niestety jednak, jak każdy inny spożyty w nadmiarze suplement, może on wywołać skutki uboczne.

Jakie negatywne skutki uboczne daje przyjmowanie nadmiaru BCAA?

Możesz tym wywołać liczne dysfunkcje układu pokarmowego, w tym biegunkę, wymioty oraz wzdęcia. Sporadycznie skutki te mogą występować również u osób, które dopiero zaczęły suplementację BCAA. W razie wystąpienia, któryś z tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, dietetykiem lub trenerem – w celu skonsultowania dalszego przyjmowania suplementu. Będzie on też w stanie określić dla kogo suplementacja może wywoływac te skutki i czy ty jesteś taką osobą.

Korzyści z przyjmowania BCAA


Zastanawiasz się nad tym, czy suplementacja BCAA działa? Poniżej prezentujemy 5 potwierdzonych badaniami zalet stosowania tego suplementu, które mamy nadzieję, iż pokażą Ci dokładnie po co brać BCAA.

BCAA działa korzystnie na wzrost masy mięśniowej


Jest to suplement idealny dla osób, które rozpoczęły budowę swojej sylwetki. Jedną z zalet BCAA jest bowiem zwiększenie tempa wzrostu mięśni. Zawarta w BCAA leucyna aktywnie stymuluje syntezę białek mięśniowych w organizmie, czego efektem jest szybszy przyrost mięśni. W jednym z badań potwierdzono, iż osobom, którym podawano 5,6 g dziennie, po treningu oporowym przybyło o 22% mięśni więcej.

Suplementy BCAA niwelują ból i zakwasy

Aminokwasy zawarte w BCAA zmniejszają ból w mięśniach, jaki może być spowodowanym zbyt intensywnym treningiem. Dlatego też suplementy BCAA poleca się stosować osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Przyjmowanie BCAA zmniejszy u nich ryzyko występowania zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), jaki rozwija się po upływie od 12 do 24 godzin od treningu. Co więcej, BCAA zmniejsza również rozpad białek, co prowadzi do zmniejszenia poziom kinazy kreatynowej, która prowadzi do uszkodzenia mięśni.

Warto stosować te aminokwasy! Zmniejszysz zmęczenie!


Stosowanie BCAA przed treningiem oraz z rana pozwala zwiększyć wydolność organizmu. To z kolei sprawia, iż organizm jest w stanie znieść większe obciążenia. Jest tak, ponieważ BCAA pomaga w dotlenieniu mięśni, co chroni je przed obniżeniem ich poziomu we krwi. Tym samym zapobiega to wzrostu poziomu tryptofanu w mózgu, przez co nie czujemy się tak bardzo zmęczeni.

Brak ryzyka rozpadu mięśni


W trakcie aktywności fizycznej, zwłaszcza tej zbyt intensywnej dochodzi do degradacji białek mięśniowych. Suplementacja BCAA przed treningiem jest jednak w stanie temu skutecznie zapobiec. BCAA odżywi zmęczone treningiem mięśnie i zapewni równowagę między rozpadem białek mięśniowych a syntezą nowych białek.

Redukcja tkanki tłuszczowej


Aminokwasy BCAA wspierają utratę zbędnych kilogramów, poprzez przyspieszanie procesu spalania tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ leucyna, czyli składnik tych aminokwasów, wzmaga produkcję adrenaliny i noradrenaliny (hormonów spalających tłuszcz). Dodatkowo zawartość aminokwasów rozgałęzionych w naszym posiłku pozwala na lepszą kontrolę apetytu, dzięki czemu łatwiej jest nam utrzymać deficyt kaloryczny.

Wiesz już, po co brać, oraz dla kogo przeznaczone są BCAA. jeżeli zależy Ci na tym, by mieć siłę i wytrzymałość jak Iga Świątek, to musisz stosować BCAA codziennie! Najlepsze suple BCAA, oraz takie, które warto z nimi łączyć, znajdziesz na stronie Świata Supli, bądź w stacjonarnym salonie Świata Supli, który znajduje się w Białymstoku, przy ulicy Stołecznej.

Idź do oryginalnego materiału