Robisz to zawsze przed pójściem spać? Lepiej przestań. Powszechny zwyczaj zwiększa ryzyko demencji

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Co zwiększa ryzyko demencji? Fot. Jose Miguel Sanchez / iStock


Scrollowanie telefonu przed snem źle wpływa nie tylko na rytm dobowy i prawidłowe zasypianie, ale także na funkcjonowanie mózgu. Teraz okazuje się, iż nadmierne wpatrywanie się w ekrany może znacząco pogarszać pamięć dziś i zwiększać ryzyko demencji w przyszłości. Wnioski naukowców są alarmujące.
Niebieskie światło z ekranów telefonów, komputerów i innych urządzeń zaburza produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen, pobudza także neurony. Gdy w telefon wpatrujemy się także w dzień, do negatywnych skutków trzeba doliczyć także obniżenie skupienia i koncentracji. - Nadużywanie urządzeń ekranowych, zwłaszcza tuż przed snem, wpływa również na sam przebieg snu poprzez zaburzenie pracy tych neuronów, które są ważne dla procesów zachodzących, kiedy mózg śpi - tłumaczył w rozmowie z wydarzenia.interia.pl dr Wojciech Glac, neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Piotr Głowacki z nowym rokiem rzucił palenie. "Miałem słabość" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


W konsekwencji mózg nie regeneruje się prawidłowo, nie jest w stanie w pełni się oczyścić z toksyn, w tym z beta-amyloidu, którego nagromadzenie zaobserwowano u pacjentów z chorobą Alzheimera. - Może więc to prowadzić nie tylko do bycia "niewyspanym", ale również problemów z uwagą, pamięcią i podejmowaniem decyzji - podkreślał.
Czy nadmierne korzystanie z telefonu powoduje demencję? Naukowcy ostrzegają
Jak w 2019 roku wykazano w badaniu opublikowanym na łamach "International Journal of Mental Health and Addiction", ciągłe wpatrywanie się w ekran telefonu, także przed snem, u osób między 18 a 25 rokiem życia doprowadza do zaniku kory mózgowej, odpowiedzialnej m.in. za zapamiętywanie. W 2021 i 2022 roku "Journal of Integrative Neuroscience" opublikował z kolei kilka badań dotyczących "cyfrowej demencji". Wnioski? Nadużywanie telefonu i ekranów zmienia objętość istoty szarej i białej w mózgu, upośledza proces tworzenia wspomnień i uczenie się, na dalszych etapach rozwoju prowadzi do przyspieszonej neurodegeneracji, a w konsekwencji - demencji. Zwiększa też ryzyko zaburzeń poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych u młodych osób.


Dowody sugerują, iż niektóre z objawów są podobne do tych obserwowanych u dorosłych z objawami łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych (MCI) we wczesnych stadiach demencji


- alarmują naukowcy w "Journal of Integrative Neuroscience". Chodzi tu m.in. o problemy z:


koncentracją,
orientacją,
nabywaniem nowych wspomnień i przypominaniem sobie starszych wspomnień (amnezja wsteczna),
funkcjonowaniem społecznym.


Polecamy też: Masz L4 z tym kodem? W niektórych przypadkach nie dostaniesz ani grosza zasiłku


Stawiamy hipotezę, iż nadmierna ekspozycja na ekrany w krytycznych okresach rozwoju pokolenia Z doprowadzi do łagodnych zaburzeń poznawczych we wczesnej i średniej dorosłości i spowoduje znaczący wzrost wskaźników wczesnego wystąpienia demencji w późniejszej dorosłości


- podsumowują. Badacze przewidują, iż między 2060 a 2100 rokiem nastąpi wyraźny wzrost wskaźników demencji i choroby Alzheimera.


95 proc. młodzieży w wieku od 13 do 17 lat korzysta z platform społecznościowych, a ponad jedna trzecia twierdzi, iż korzysta z nich 'prawie cały czas'. Fot. Israel Sebastian / iStock


Co zwiększa ryzyko demencji? Nie tylko telefony
Wśród czynników zwiększających ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera, naukowcy wskazują nie tylko wpatrywanie się w telefon. Badacze z uniwersytetów w brytyjskim Exeter i holenderskim Maastricht przeanalizowali 350 tys. osób poniżej 65. roku życia, których dane znalazły się w bazie UK Biobank. Udało im się odkryć, co może wpływać na predyspozycję do wczesnego wystąpienia demencji. Wnioski opublikowali na łamach "JAMA Neurology". Jak wylicza medonet.pl, wśród kilkudziesięciu wskazanych przez naukowców czynników najważniejsze to m.in. niższe wykształcenie i status społeczno-ekonomiczny, niedobór witaminy D, uszkodzenie słuchu, depresja, izolacja społeczna, udar, cukrzyca i palenie tytoniu.
Czy scrollujesz telefon przed snem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału