Rezerwacja leków w aptece on-line, czyli co nowego w czeskich aptekach

mgr.farm 4 godzin temu

Rezerwacja leków on-line to sposób na usprawnienie i ułatwienie procesu zakupu leków przez pacjentów w danej placówce aptecznej. Z taką ofertą wyszły do swoich pacjentów dwie apteki szpitala Bata w czeskim Zlinie. Placówka z początkiem września wprowadziła u siebie możliwość rezerwacji leków on-line. Jak podaje szpital na swojej stronie internetowej wystarczy kilka kliknięć, aby zarezerwować i odebrać swoje leki w szpitalnej aptece. To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy dzięki temu nie tracą czasu w dodatkową wizytę w aptece.

Zaletą jest to, iż w tym przypadku nie zdarzy się sytuacja, iż potrzebnego leku nie ma w aptece lub trzeba na niego czekać – podkreślają władze szpitala w Zlinie.

Placówka w czeskim Zlinie jako pierwsza wprowadziła możliwość rezerwacji leków on-line przez pacjentów. Na czym dokładnie polega ta nowa usługa, oferowana przez dwie apteki funkcjonujące w tym obiekcie?

Rezerwacja leków z E-recepty

Na czym dokładnie polega rezerwowacja leków on-line? Jak podaje szpital Bata system działa w ten sposób, iż na stronie głównej serwisu kntb.cz pacjenci mogą znaleźć charakterystyczny czerwony przycisk „Rezerwacja Leku”. Po kliknięciu na niego pojawi się nowe okno z formularzem do wypełnienia. W formularzu pacjent musi podać kod z E-recepty i podać swoje dane. Chodzi m.in. o numer telefonu i adres mailowy celem umożliwienia aptece kontaktu z daną osobą. Ostatnim krokiem jest wybór jednej z dwóch aptek zlokalizowanych na terenie szpitala. Po wypełnieniu wszystkich pól z formularza pacjent składa zamówienie.

Pacjenci otrzymają wiadomość zwrotną z potwierdzeniem otrzymania przez aptekę zamówienia. Gdy tylko apteka przetworzy je i przygotuje pacjenci otrzymają drugą wiadomość o możliwości odbioru zamówienia – wyjaśnił Pavel Kurfurst, główny farmaceuta aptek szpitala Bat.

Rozwiązanie to jest dla pacjentów niezwykle komfortowe i już przypadło im do gustu. choćby jeżeli leku nie ma w tej chwili w aptece otrzymają oni informację w momencie, kiedy produkt pojawi się w placówce. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze. Co więcej – apteki zlokalizowane w szpitalu Bat, dzięki powiązaniu z zamówieniami szpitalnymi mają nierzadko szerszy dostęp do leków niż zwykłe placówki apteczne. To pozwala im często na sprowadzenie trudno dostępnych leków w niedługim okresie czasu. Opłaty za zamówione leki pacjenci dokonują dopiero w momencie ich odbioru w aptece. Jak do nowej usługi podchodzą sami zainteresowani?

Czasami zdarzało mi się, iż niektórych leków, które moja babcia musiała zażywać nie było w aptece. Mogliśmy je wtedy zamówić, ale wówczas trzeba było dwa razy udać się do apteki. w tej chwili otrzymujemy wiadomość ze szpitala, iż możemy już przyjechać po lekarstwa. Jest dzięki temu zdecydowanie wygodniej – stwierdziła jedna z pacjentek apteki w Zlinie.

Co jeszcze nowego pojawiło się w Czechach?

Od pewnego czasu nowością w czeskim systemie ochrony zdrowia są przychodnie farmacji klinicznej. Jedna z nich powstała właśnie w szpitalu Bat w Zlinie. Pomysł narodził się w związku z polipragmazją, z jaką mierzy się wielu pacjentów. Okazuje się bowiem, iż przyjmowanie kilku niezbędnych leków zamiast pomóc może wywołać inne, nowe problemy. Zwykle wynikają one z niebezpiecznych interakcji przyjmowanych substancji leczniczych.

To sytuacja, w której pacjent otrzymuje lek, który rozwiązuje problem zdrowotny, ale niekorzystne działanie z innym lekiem powoduje u niego nowy problem. Im więcej leków tym sytuacja staje się bardziej zagmatwanawyjaśnia Martin Vodicka, kierownik oddziału farmacji klinicznej w szpitalu Bat.

Czym zajmują się pracujący tam farmaceuci? Przede wszystkim oceną historii lekowej i ograniczeniem ryzyka interakcji lekowych. Farmaceuci dokonują optymalizacji terapii, np. w kontekście dawkowania leków. Zapobiegają także pojawieniu się niepożądanych efektów ubocznych przyjmowanej farmakoterapii. Pacjenci, którzy chcą skorzystać z usługi oferowanej przez przychodnię muszą umówić się na spotkanie z farmaceutą i zabrać ze sobą wszystkie niezbędne wyniki badań i informację o zleconych lekach. W grę wchodzą także suplementy diety i preparaty ziołowe.

Wspólnie decydujemy o optymalnej kombinacji leków i ich przydatności w stosunku do problemów, z jakimi walczy pacjent. W przypadku dużej liczby leków dbamy także o to, aby współdziałały ze sobą a nie działały przeciwko sobie – podkreśla Martin Vodicka.

Pracujący w przychodni farmaceuci mają bogate doświadczenie w tego typu sprawach. A to dlatego, iż na co dzień pracują w szpitalu i zmagają się z podobnymi problemami u hospitalizowanych pacjentów.

© MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału