Podstawą skutecznej edukacji jest jakość
Rozmowa dotyczyła jakości przeddyplomowego kształcenia medycznego, w tym zasady weryfikacji wiedzy i umiejętności, limitów przyjęć na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2024/2025, a także inwestycji w infrastrukturę dydaktyczną uczelni finansowanych ze środków Krajowego Programu Odbudowy.
Podjęto również temat funkcjonowania i finansowania szpitali klinicznych w kontekście nadwykonań.
Wiceminister zdrowia Urszula Demkow podkreślała, iż w tym rzecz, żeby tak prowadzić politykę kadrową, aby wzmocnić specjalizacje deficytowe.
Natomiast wiceminister Marek Kos zwrócił uwagę na wagę inwestycji finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy. – Nowe przedsięwzięcia przybliżą uczelnie kształcące na kierunkach medycznych do wyzwań współczesnej i nowoczesnej edukacji medycznej – podkreślił.
Liczy się skuteczne zarządzanie kadrami
Przypomnijmy – o sprawie rozmawiał 31 stycznia „Menedżer Zdrowia” podczas Priorytetów 2024 podczas sesji „Nowe szkoły – kontynuacja czy weryfikacja?”.
Prof. Marcin Gruchała, przewodniczący KRAUM, a jednocześnie rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zadeklarował wówczas, iż szkoły zrzeszone w KRAUM są gotowe przyjąć do swoich uczelni studentów kierunków lekarskich, które w wyniku weryfikacji zostałyby zamknięte.
– Nie zapominajmy, iż studenci ci zostali zrekrutowani na studia lekarskie i w majestacie państwa mają status studenta kierunku lekarskiego. Niemniej mają oni prawo studiować w szkole, która im zagwarantuje adekwatną jakość nauczania – mówił.
Podkreślał przy tym, iż „wszystkie nowe uczelnie trzeba jak najszybciej zweryfikować, ponieważ problem będzie z czasem narastał”. – Za chwilę będziemy mieli kolejne rekrutacje, liczba studentów będzie rosła i coraz trudniej będzie coś z tym zrobić – wskazywał.
Wiceminister Urszula Demkow zgodziła się z tym, iż trzeba jak najszybciej rozwiązać problem z nowymi szkołami kształcącymi lekarzy.
– Na początku należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nam rzeczywiście brakuje lekarzy. Z danych wynika, iż nasze 3,6 lekarza na 1000 mieszkańców, przy średniej unijnej wynoszącej 3,7, nie jest niskim wskaźnikiem. Jesteśmy mniej więcej pośrodku, a nie na końcu, jak dotychczas uważano. Taki sam wskaźnik ma Francja, gdzie system ochrony zdrowia jest jednym z najlepszych w Europie. Z kolei najwięcej lekarzy ma Grecja, a system ochrony zdrowia jest tam fatalny – mówiła Demkow.
– Nie można zapominać, iż miernikiem opieki zdrowotnej nie jest liczba lekarzy, ale jakość – oceniła.
.