Reset „apteki dla aptekarza” i powrót do przepisów sprzed 2017 roku?

mgr.farm 1 tydzień temu

Pod koniec października do Minister Zdrowia wpłynęła interpelacja posła Włodzisława Gizińskiego w sprawie „Apteki dla Aptekarza”. Parlamentarzysta porusza w niej temat dostępu do aptek w Polsce oraz zapowiedzianej zmiany „AdA”. Powołuje się w niej między innymi, na informacje zespołu badawczego pod kierownictwem doktora Sławomira Dudka ze Szkoły Głównej Handlowej.

– Około dwa miliony Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie, zaś w ponad ośmiuset gminach w Polsce działa tylko jedna apteka ogólnodostępna. Z informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz media wynika, iż ceny leków w Polsce rosną znacznie ponad inflację – pisze poseł.

Jednocześnie wskazuje, iż na tezy ekspertów i organizacji branżowych dotyczące przyczyny złej sytuacji rynku sprzedaży detalicznej leków w Polsce. Wskazują oni, iż to efekt „nieprzemyślanych regulacji prawnych wprowadzonych w latach 2017-2023 z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości”.

  • Czytaj również: „Apteka dla Aptekarza 2.0” wprowadzona niezgodnie z Konstytucją

– Ich zdaniem przepisy określane jako „apteka dla aptekarza” ograniczają konkurencyjność oraz rozwój nowych aptek w Polsce, wskutek wprowadzenia nieproporcjonalnych i nadmiernych obciążeń regulacyjnych, takich jak np. zakaz prowadzenia aptek w formie spółek kapitałowych, znaczące organicznie kręgu właścicieli oraz drakońskie kary administracyjne dla przedsiębiorców aptecznych, sięgające 5 milionów złotych. Rzuca się w oczy, iż możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w innych obszarach związanych z ochroną zdrowia, takich jak prowadzenie badań diagnostycznych czy gabinetów lekarskich bądź stomatologicznych, nie jest obwarowana tak surowymi ograniczeniami – pisze poseł.

W jego ocenie ta sytuacja tworzy poważne problemy, które mają negatywny wpływ na system ochrony zdrowia. Począwszy od pozycji pacjenta, przez budżet państwa i skuteczność realizacji polityki zdrowotnej, po osoby i przedsiębiorstwa prowadzące apteki.

Liczba aptek i ich potencjał

W ocenie posła spadająca liczba aptek przyczynia się do wzrostu cen oraz gorszej dostępności leków. Niepewność prawna oraz ograniczenia w zakresie możliwości pozyskania kapitału na rozwój powodują, iż nie jest w pełni wykorzystany potencjał aptek.

– Wciąż stosunkowo mało aptek prowadzi szczepienia ochronne, oferuje podstawowe badania diagnostyczne czy bierze udział w programach antykoncepcji awaryjnej. Tymczasem w wielu państwach członkowskich UE apteki oraz farmaceuci ogrywają coraz większą rolę w systemie ochrony zdrowia, dzięki czemu odciążają państwowe przychodnie oraz szpitale – pisze Włodzisław Giziński.

  • Czytaj również: GIF pracuje nad zmianą przepisów Apteka dla Aptekarza

Poseł odniósł się też do wypowiedzi Izabeli Leszczyny sprzed kilku tygodni. Skrytykowała wtedy rozwiązania prawne określane jako „apteka dla aptekarza” i zapowiedziała zmianę tych przepisów. W ocenie parlamentarzysty krytyka ta była słuszna. Jednocześnie pyta on czy Ministerstwo Zdrowia podjęło działania w celu przygotowania „AdA” i odwrócenia negatywnych skutków tej ustawy? Kiedy zostanie przedłożony rządowy projekt ustawy?

Reset „apteki dla aptekarza”?

– Czy zakładany jest powrót do rozwiązania sprzed 2017 r., tj. prawnej możliwości prowadzenia działalności aptecznej w formie spółek kapitałowych? Czy rząd posiada ocenę skutków regulacji przepisów tzw. AdA 2.0? A jeżeli nie, to co jest przyczyną braku oceny skutków regulacji dla tej ustawy? – pyta poseł.

Jednocześnie chce też wiedzieć w ilu gminach brakowało apteki ogólnodostępnej pod koniec rządów PO-PSL, a ile dzisiaj jest takich gmin? Wśród jego pytań jest też to o liczbę zezwoleń na otwarcie nowej apteki wydano w tym roku? Pyta też czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić rozwiązania umożliwiające rozwój aptek w Polsce.

Takich jak np. kreowanie regulacji umożliwiających powstawanie grup zakupowych łączących apteki indywidualne czy zwiększenie marży aptecznej? – pyta poseł.

Chce też wiedzieć jak sprawa „apteki dla aptekarza” wpływa na międzynarodowe postrzeganie Polski? Poseł pyta też, czy prawdą jest, iż jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy przepisy zaskarżono do Komisji Europejskiej oraz rozpoczęto sprawę arbitrażową przeciwko Polsce?

Źródło: ŁW/Sejm

Idź do oryginalnego materiału