Eksploatacja sieci podziemnych wiąże się z licznymi problemami obejmującymi każdy element infrastruktury. W aktualnie występujących warunkach eksploatacji systemów kanalizacyjnych problemem do rozwiązania w zakresie renowacji przepompowni najczęściej nie jest wielkość przepływu ścieków, a ich stężenie, które wpływa na zwiększoną erozję betonu.
Odpowiednia dbałość o infrastrukturę podziemną i częsta diagnostyka pozwalają na szybkie wykrywanie takich uszkodzeń. Wciąż jednak często w przypadku napraw komór występuje konieczność sprawnego działania pod presją czasu – w dodatku w trudnych warunkach.
Dlatego wachlarz metod renowacji tego typu elementów sieci jest dość szeroki. Od dawna poszukiwane są łatwe i efektywne technologie, które pozwolą na szybką pracę ekipie wykonawczej i dadzą zadowalający efekt, który zapewni inwestorowi lata spokoju.
Panele PREDL FRP – sprawdzona metoda
Firma PREDL od 29 lat tworzy i rozwija nowoczesne rozwiązania w zakresie renowacji studni kanalizacyjnych oraz komór przepompowni, spełniające wymagania stawiane przez rynek oraz, przede wszystkim, oczekiwania ze strony klientów – wykorzystując w tym celu najważniejsze kompetencje firmy.
Obecnie firma wypracowała już metody, dzięki którym renowacje studni oraz przepompowni nie będą dla wykonawcy ani tak czasochłonne, ani tak skomplikowana, jak pozostałe rozwiązania. Zyskają dzięki temu również inwestorzy.
W 2021 r. firma PREDL, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań kompozytowych, otrzymała propozycję opracowania rozwiązania rehabilitacyjnego dla stacji pomp, która uległa poważnej korozji w całej konstrukcji. Komora była mocno dotknięta korozją, powodującą pogorszenie się konstrukcji betonowej.
Poprzednie próby renowacji przy użyciu różnych powłok zakończyły się niepowodzeniem, powłoki łuszczyły się z powodu agresywnych ścieków i gazów, które dodatkowo atakowały i niszczyły konstrukcję betonu pod zastosowaną powłoką, proces erozji betonu dalej postępował. W takim przypadku, konieczne było zastosowanie systemu, który na dziesiątki lat będzie całkowicie gazoszczelny, wodoszczelny, odporny na korozję oraz uderzenia mechaniczne. Korozja ta stanowiła poważne zagrożenie dla działania miejskiego systemu kanalizacyjnego. Stacja pomp odpowiada za przesyłanie ścieków z punktu położonego nisko do punktu położonego wyżej w celu dalszego oczyszczenia. Poprzednie próby rehabilitacji zakończyły się niepowodzeniem.
Jak wykonać renowację komór?
W celu otrzymania wszystkich potrzebnych wymiarów do przeprowadzenia renowacji Panelami FRP PREDL, pierwszym krokiem jest skanowanie laserem 3D. Informacje, które otrzymujemy pozwalają na precyzyjne wyprodukowanie dopasowanych na miarę paneli FRP. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące wydajności, do produkcji paneli FRP wybrano żywicę winyloestrową.
Przed montażem paneli FRP PREDL konieczne jest usunięcie wszystkich wewnętrznych elementów, takich jak: rury, pompy oraz dodatkowe akcesoria, z komory muszą zostać wypompowane ścieki, oraz usunięte ze ścian wszystkie naloty czy resztki powłok z poprzednich renowacji.
Następnie do ścian komory zostaje przytwierdzony stelaż, który służy do zainstalowania paneli FRP. Zostały one specjalnie zaprojektowane tak, aby można było je włożyć przez właz komory. Do przymocowania elementów do istniejącej konstrukcji używa się śrub ze stali nierdzewnej. Połączenia między pojedynczymi panelami zabezpiecza się 3-warstwowym uszczelnieniem z GRP, aby zapewnić brak pustych punktów między istniejącą ścianą betonową a panelami FRP, przestrzeń wypełnia się zaprawą cementową zbrojoną włóknem szklanym, samopoziomującą i szybkowiążącą. W ten sposób tworzy się całkowicie zabezpieczony przed korozją, ciśnieniowy, wodoszczelny i gazoszczelny system.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Ryszard Bednarz
tel. 508 121 737, email: [email protected]
Odwiedź również www.predl.eu