Rekonstrukcja żuchwy w 3D w Wielkopolskim Centrum Onkologii

forumleczeniaran.pl 4 tygodni temu

W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu specjaliści przeprowadzili innowacyjną operację rekonstrukcji żuchwy w technologii 3D. Dzięki temu rozwiązaniu lekarze byli w stanie odwzorować kontur twarzy pacjenta, zapewniając nie tylko skuteczne leczenie, ale także pełną funkcjonalność żuchwy i naturalny wygląd twarzy.

Operację przeprowadził zespół chirurgów z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Zabieg przeprowadzono u 26-letniego pacjenta z rozpoznanym guzem żuchwy. Konieczne było usunięcie zmienionej chorobowo części.

Interdyscyplinarna kooperacja

26-letni mężczyzna został skierowany do WCO z podejrzeniem guza lewej części żuchwy. Po przeprowadzeniu zaawansowanej diagnostyki oraz badań histopatologicznych wielkopolscy specjaliści zdecydowali się przeprowadzić operację.

Cały zabieg trwał 7 godzin i wymagał współpracy dwóch zespołów operacyjnych – rekonstrukcyjnego i resekcyjnego. W zabiegu rekonstrukcji żuchwy uczestniczyło ponad 20 specjalistów, w tym anestezjolodzy, pielęgniarki, instrumentariuszki oraz obsłucha techniczna.

Chirurdzy odwzorowali kontur twarzy pacjenta z pomocą nowoczesnej technologii 3D. Operację wykonano z użyciem kości strzałkowej, jednocześnie odtwarzając staw skroniowo-żuchwowy. Specjaliści zachowali ciągłość nerwu twarzowego, dzięki czemu pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu mógł się porozumiewać, a już po 10 dniach od operacji rozpocznie się odżywianie drogą naturalną. Pełny powrót do sprawności przewidziany jest po miesiącu.

Prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO, wskazał, iż sukces tak skomplikowanych operacji jest możliwy dzięki interdyscyplinarnej współpracy i doskonałej komunikacji zespołu.

Na stronie WCO podkreślono, iż przeprowadzenie tej nowoczesnej operacji jest kolejnym dowodem wysokich kompetencji zespołu, a także potwierdzeniem, iż zaawansowana chirurgia rekonstrukcyjna może znacząca poprawić jakość życia pacjentów po leczeniu onkologicznym.

Źródła: wco.pl, naukawpolsce.pl

Idź do oryginalnego materiału