„Interdyscyplinarność warunkiem postępu w nauce”. Rekomendację 4. przedstawia Rekomendacja 4: Interdyscyplinarność, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Rekomendujemy zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi, a także ekonomicznymi i humanistycznymi. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, robotyki oraz zaawansowanych metod diagnostycznych stanowi przyszłość medycyny, dlatego kooperacja lekarzy i inżynierów staje się niezbędna w codziennej pracy klinicznej. Jesteśmy świadkami technicyzacji medycyny. Dlatego między innymi coraz większego znaczenia nabiera także jej humanizacja – w tym kontekście niezwykle istotna jest rola uczelni humanistycznych kształcących psychologów, socjologów czy etyków. Ponadto tak ważna w tej chwili ochrona zdrowia psychicznego, wymagająca systemowego podejścia, oczekuje też rozwoju programów wsparcia psychologicznego. Dla medycyny, a także profilaktyki prozdrowotnej rośnie znaczenie współpracy z uczelniami przyrodniczymi. Interdyscyplinarne badania nad wpływem diety czy środowiska naturalnego na zdrowie są najważniejsze dla zrozumienia i eliminacji czynników ryzyka. Technologie, badania nad żywieniem i zdrowiem psychicznym muszą być łączone w ramach holistycznego podejścia do pacjenta. Rekomendujemy kompleksowe spojrzenie na zdrowie społeczeństwa – także od strony ekonomii, prawa, zarządzania. Tylko takie wielowymiarowe podejście do ochrony zdrowia może przynieść pożądane efekty i poprawić stan zdrowia Polaków. Sama medycyna nie przyczynia się aż tak do wydłużenia życia jak profilaktyka. Dlatego rekomendujemy, by promowanie zdrowego stylu życia stało się priorytetem polityki zdrowotnej i zadaniem dla ekspertów wielu dziedzin pracujących w interdyscyplinarnych zespołach.

prof. Piotr Kryst, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego:
– Ci, którzy byli obecni na Kongresie „Zdrowie Polaków”, na pewno zwrócili uwagę na to, iż wielu przedstawicieli polskich uczelni, także tych, którzy nie prowadzą nauczania na kierunkach medycznych, omawiało swoje działania i projekty, które przyczyniają się lub będą się przyczyniały do poprawy zdrowia Polaków. Dlatego na ten moment rekomendujemy zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi, a także ekonomicznymi i humanistycznymi.
Rekomendację zaprezentowano podczas spotkania „Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki”, które odbyło się 3 marca 2025 r. w Senacie RP.
Link do transmisji Prezentacja Raportu z 6. Kongresu „Zdrowie Polaków” oraz wręczenie nagród „Perspektywy Medycyny”. – YouTube
Tekst i foto: Marta Jakubiak