Rejestr zawodów medycznych ujawnia za dużo. Będą zmiany

dentonet.pl 3 tygodni temu

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa jego wykonywania przez daną osobę – są to dane wrażliwe, dotyczące np. zdrowia psychicznego, nałogów, wyroków karnych i dyscyplinarnych. Według Rzecznika Praw Obywatelskich rodzi to ryzyko stygmatyzacji, a także naraża te osoby na utrudnienia w rozwoju ich ścieżki zawodowej – na jego wniosek ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany dotyczące zakresu danych dostępnych w rejestrze.

Przypomnijmy – w ramach obowiązującej od 26 marca br. ustawy o niektórych zawodach medycznych uruchomiony został Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Uzyskanie wpisu do Rejestru jest warunkiem dopuszczenia do wykonywania zawodów medycznych wskazanych w ustawie, w tym zawodów asystentki i higienistki stomatologicznej.

Rejestr jest częściowo jawny – można tam sprawdzić np. miejsce wykonywana zawodu przez danego pracownika, co – zdaniem ekspertów – jest uzasadnione m.in. z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów oraz pracodawców. Mogą bowiem oni sprawdzać, czy osoba, którą zatrudnili na pewno może wykonywać dany zawód medyczny.

Sęk w tym, iż w Rejestrze ogólnodostępne mają być także informacje o zawieszeniu oraz utracie prawa do wykonywania zawodu, a także ich przyczynach. Zapis ten budził wątpliwości już na etapie legislacyjnym, ale ostatecznie wszedł w życie. Na początku kwietnia br. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił jednak do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, który – zdaniem RPO – ujawniając informacje o utracie prawa wykonywania zawodu przez daną osobę upublicznia tak naprawdę jej dane wrażliwe. Utrata prawa do wykonywania zawodu może być związana np. ze zdrowiem psychicznym, nałogami, wyrokami karnymi i dyscyplinarnymi. – Rodzi to ryzyko stygmatyzacji, a także naraża te osoby na utrudnienia rozwoju ich ścieżki zawodowej – argumentował Rzecznik Praw Obywatelskich. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany

Po piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich ministerstwo zdrowia zapowiedziało zmiany w ustawie. Jak poinformował Marek Kos, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia, będą one polegały na wyłączeniu z Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego informacji o zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego i daty utraty uprawnienia do jego wykonywania wraz z podaniem przyczyny oraz informacji o tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności.

Przedmiotowe zmiany zostały zawarte w w tej chwili procedowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (UD 23), który jest aktualnie na etapie uzgodnień i konsultacji publicznych – poinformowano.

Budujmy świadomość, iż od 26 marca 2024 r. asystentki i higienistki stomatologiczne będą funkcjonować w oparciu o ustawę ustrojową, która wprowadza zawód medyczny z definicją legalną, czyli taki zawód, który uprawnia do wykonywania ściśle określonych świadczeń zdrowotnych – mówiła podczas webinaru „Asystentka i higienistka 2.0 – co w praktyce zmieni się w Twojej pracy po wprowadzeniu ustawy?” dr Natalia Piotrowska – radca prawny, wykładowca akademicki, współpracownik Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/

Idź do oryginalnego materiału