Rehabilitacja metodą Vojty – podstawowe informacje.

pegaz.la 6 lat temu
Zdjęcie: Rehabilitacja metodą Vojty – podstawowe informacje.


Metoda Vojty jest w tej chwili jedną z podstawowych metod neurofizjologicznych stosowanych w rehabilitacji niemowląt, dzieci, a także dorosłych. Jej autor, profesor Vaclav Vojta żyjący w latach 1917-2000 był neurologiem dziecięcym, od lat siedemdziesiątych pracował w Kinderzentrum w Monachium. Od początku swojej działalności naukowej interesował się konsekwencjami uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego u najmłodszych dzieci. Usiłował opracować skuteczny sposób na uzyskanie normalizacji nieprawidłowego napięcia mięśniowego, jakie występuje np. w mózgowym porażeniu dziecięcym.

W swojej koncepcji Vojta opierał się na przekonaniu, iż rozwój każdego człowieka przebiega według programu zapisanego w naszym kodzie genetycznym. To właśnie w DNA zapisana jest informacja o tym jakie umiejętności i w jakim czasie mają pojawiać się kolejno podczas rozwoju człowieka. Zdaniem Vojty, jeżeli niemowlę ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy, stanowi to przeszkodę w realizacji tego prawidłowego, zapisanego w genach programu rozwoju. U takiego dziecka z czasem dojdzie do wykształcenia zastępczych, patologicznych wzorców ruchowych, będzie ono wymagało wsparcia terapeutycznego, gdyż samo nie pokona trudności.

Metoda Vojty opiera się na stymulowaniu u pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych zawartych w tzw. odruchowej lokomocji. Wzorce te są możliwe do wyzwolenia u każdego człowieka, dają się powtórzyć dowolną ilość razy, a przede wszystkim oddziałują na całe ciało. Vojta w swojej metodzie wprowadził określenie odruchowego obrotu i odruchowego pełzania, te dwa wzorce odruchowej lokomocji wiążą się z aktywizacją mięśni analogiczną do tej, występującej podczas spontanicznego poruszania się zdrowego człowieka.

Praktycznie metoda polega na stymulacji odpowiednich stref na ciele pacjenta, który ułożony jest w ściśle określonej pozycji wyjściowej. W efekcie możemy zaobserwować rozprzestrzeniające się stopniowo napinanie się poszczególnych mięśni. Zmiany napięcia mięśni ostatecznie mają umożliwić dziecku osiągnięcie konkretnej funkcji np. prawidłowego podporu na przedramionach podczas leżenia na brzuchu.

Idź do oryginalnego materiału