Refundowana recepta farmaceutyczna? Jest projekt!

farmacja.pl 3 tygodni temu

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zmienioną wersję projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jedną z najważniejszych zmian w projekcie – z perspektywy farmaceutów – jest wprowadzenie refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent po zniżkową receptę na szczepionkę, nie będzie już musiał udawać się do lekarza. Zarówno wystawienie recepty, jak i zaszczepienie będzie możliwe podczas jednej wizyty w aptece.

Co istotne uprawnienie farmaceutów do wystawienia refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionkę, obejmie też pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi. Mowa tutaj o Zasłużonych Honorowych Dawcach Krwi, żołnierzach, inwalidach wojskowych. Farmaceuci będą mogli też wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na szczepionki dla pacjentów „18 minus” (DZ) i „65 plus” (S). Jest to o tyle ważne, iż szczepionki przeciw grypie są dla takich pacjentów bezpłatne.

Zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne

– Nie zmieni się zasada, iż recepta ta będzie podstawą zastosowania produktu immunologicznego (szczepionki) w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił na nią receptę. To w praktyce oznacza, iż pacjent może zostać zaszczepiony w aptece ogólnodostępnej bezpośrednio w związku z nabyciem w tejże aptece danej szczepionki na podstawie tak wystawionej recepty – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Refundowana recepta farmaceutyczna

Wprowadzenie możliwości wystawiania przez farmaceutów recept na szczepionki refundowane to krok o znaczącym wpływie na poprawę systemu opieki zdrowotnej.

– Dzięki temu rozwiązaniu, dostępność szczepień zostanie znacznie zwiększona, co jest szczególnie istotne w miejscach, gdzie dostęp do lekarzy jest ograniczony, w szczególności w wielu regionach, zwłaszcza na obszarach wiejskich czy w mniejszych miastach. Możliwość uzyskania recepty na szczepionkę bez konieczności wizyty lekarskiej skraca czas i upraszcza proces dla pacjentów, co bezpośrednio powinno przyczynić się do wyższego wskaźnika zaszczepienia społeczeństwa – czytamy w uzasadnieniu.

W ocenie resortu umożliwienie farmaceutom wystawiania recept na szczepionki nie tylko przyspieszy proces szczepień. Odciąży również system opieki zdrowotnej, szczególnie podczas epidemii lub w sezonach zwiększonego ryzyka zakażeń, m.in. na grypę.

– W sytuacjach kryzysowych, takich jak wybuch epidemii, czas reakcji jest kluczowy. Farmaceuci, będący na pierwszej linii kontaktu z pacjentami, mogą gwałtownie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na szczepienia, co może mieć decydujące znaczenie w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się chorób – wskazuje resort.

Zrealizowany postulat środowiska farmaceutycznego

Umożliwienie farmaceutom wystawiania recept farmaceutycznych na szczepionki, to realizacja postulatu środowiska farmaceutycznego. Zgłosiła go między innymi Naczelna Izba Aptekarska w ramach konsultacji publicznych projektu przedstawiając konkretną propozycję zmian przepisów. Resort zdrowia zaakceptował tę zmianę.

– Projektowane przepisy mają na celu uwzględnienie prawa do wystawiania recept dla uprawnionych świadczeniobiorców w zakresie bezpłatnych leków, dla wszystkich preskryptorów. Farmaceuci są uprawnieni do samodzielnego wystawiania recept farmaceutycznych na immunologiczne preparaty służące do szczepień w aptekach. Część z tym produktów znajduje się na wykazie leków bezpłatnych, których dotyczą projektowane przepisy. Zasadne wydaje się zatem uwzględnienie tej grupy preskryptorów w zakresie uprawnienia do wystawiania recept bezpłatne leki przysługujące uprawnionym świadczeniobiorcom – wskazał resort.

Postulaty w tym zakresie zgłaszał w konsultacjach publicznych również Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Organizacja wskazywała, iż refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki ma szczególnie istotne znaczenie w kontekście seniorów (65+).

– Finansowanie leków 65+/18- stanowi uzupełnienie refundacji na zasadach ogólnych (tj. na wykazach refundacyjnych). Aby pacjent mógł otrzymać bezpłatny lek, osoba wystawiająca receptę musi być uprawniona do wystawienia jej z zachowaniem uprawnień pacjenta wynikających z refundacji (ze zniżką, z odpłatnością ryczałtową lub bezpłatnie) – wskazywał OPZCI.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału