Receptura do zmiany? Petycja w Senacie i zapowiedź resortu zdrowia…

mgr.farm 21 godzin temu

Licząca prawie 20 stron petycja dotycząca receptury aptecznej trafiła do Senat 16 maja 2024 r. Złożył ją jeden ze znaczących podmiotów działających na rynku surowców farmaceutycznych. Domaga się w niej „podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę przepisów prawa”. A konkretnie chodzi o zasady refundacji leków recepturowych, które obowiązują od początku tego roku.

Autorzy petycji chcą zastąpienia limitów finansowania surowców farmaceutycznych służących do sporządzania leków recepturowych cenami urzędowymi. Miałyby one być ustalane dla poszczególnych grup surowców w drodze negocjacji prowadzonych z ich producentami. Proces ten odbywałby się na zasadach analogicznych, jak teraz negocjacje wniosków o objęcie refundacją leków gotowych.

  • Czytaj również: Oligopol na rynku surowców farmaceutycznych. Ile warci są giganci?

Kolejny postulat dotyczy wprowadzenia maksymalnej marży dystrybucyjnej (hurtowej), którą będą stosować przedsiębiorcy prowadzący obrót hurtowy surowcami. Spółka chce też przywrócenia zasady zgodnie z którą pacjenci nabywają leki recepturowe za odpłatnością ryczałtową. w tej chwili pacjent oprócz ryczałtu płaci też różnicę między ceną surowca a limitem jego finansowania. Firma chce też by pacjenci „18 minus” i „65 plus” mogli otrzymywać leki recepturowe bezpłatnie. Ostatni postulat dotyczy wprowadzenia analogicznych zasad finansowania dla utensyliów i opakowań wykorzystywanych przy sporządzaniu leków recepturowych.

Autorzy petycji dołączyli do niej obszerne uzasadnienie wskazując między innymi, iż aktualnie obowiązujące rozwiązania naruszają przepisy i prowadzą do „daleko idących, negatywnych skutków zarówno po stronie podmiotów wprowadzających do obrotu surowce farmaceutyczne stosowane do wyrobu leków recepturowych, jak i po stronie samych pacjentów.

Receptura apteczna pod lupą…

Firma wskazuje między innymi, iż obecne przepisy wprowadzono do Dużej Nowelizacji Ustawy Refundacyjnej na drodze autopoprawki. Taki sposób wprowadzania zmian budzi wątpliwości dotyczące konstytucyjności procesu. Nowe przepisy nie było bowiem przedmiotem opiniowania przez uprawnione do tego podmioty.

– Wprowadzona nowelizacja spotkała się również z krytyką środowiska branżowego. Wskazywano, iż zmiany legislacyjne mogą doprowadzić do przeniesienia ostatecznego kosztu leków recepturowych na pacjentów, co może doprowadzić do globalnego załamania rynku leków recepturowych w Polsce – czytamy w uzasadnieniu.

Autorzy petycji wskazują w niej też problemy dotyczące ustalania wykazu limitów finansowania surowców recepturowych. Wymieniają chociażby brak pełnych danych dotyczących zakupu surowców, na podstawie których powstaje wykaz. Niejasna jest też sytuacja surowców, które w wykazie się nie znajdują.

  • Czytaj również: NFZ zaoszczędził na recepturze aptecznej. Znamy kwotę…

W uzasadnieniu petycji można też znaleźć opis skutków nowych zasad refundacji leków recepturowych. Chodzi o „drastyczny spadek opłacalności prowadzenia działalności” handlu surowcami. Firma wskazuje też, iż zmiany doprwadziły do „niekorzystnego ukształtowania rynku podmiotów zajmujących się dostawą surowców farmaceutycznych”.

– Mianowicie, opisana wyżej polityka cenowa aptek, wywołana nowelizacją Ustawy o refundacji, może doprowadzić do zmonopolizowania rynku przez największy podmiot, który będzie posiadał zasoby umożliwiające dalsze funkcjonowanie (m.in. kapitał zagraniczny). Z kolei podmioty mniejsze – polskie, rodzinne firmy – będą zmuszone do zrezygnowania z udziału w rynku wobec silniejszego konkurenta – czytamy w uzasadnieniu petycji.

Ministerstwo zapowiada zmiany

Petycja w lipcu została skierowana przez Senat do Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedziało na nią dopiero 30 września. Jak wynika z pisma resortu zdrowia, częściowo została ona rozpatrzona pozytywnie. Zmiany znajdą się w przygotowywanej szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej (tzw. SZNUR). Uwzględni ona rekomendacje w tym zakresie zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. A jakie zmiany planuje Ministerstwo?

– …kwestia konieczności uregulowania marży hurtowej zarówno dla surowców jak i utensyliów oraz leków gotowych, które mogą być traktowane jako surowce przy sporządzaniu leków recepturowych została zarekomendowana również przez ww. Zespół i uzyskała akceptację Ministra Zdrowia – czytamy w odpowiedzi resortu.

  • Czytaj również: Ministerstwo wprowadzi limity refundacji opakowań leków recepturowych

Podobnie kwestia określenia zasad finansowania utensyliów wykorzystywanych przy sporządzeniu leków recepturowych. Ministerstwo wskazuje, iż uwzględni je w pracach legislacyjnych mających na celu zmianę ustawy o refundacji. Natomiast pozostałe postulaty zgłoszone w petycji Minister Zdrowia w tej chwili rozważa. Resort aktualnie bowiem analizuje ponad 270 propozycji zmian zgłoszonych w ramach prekonsultacji SZNUR. Po ich rozpatrzeniu zmiany przyjęte przez Ministra Zdrowia znajdą odzwierciedlenie w projekcie ustawy, który zostanie poddany konsultacjom publicznym.

– Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż część z postulatów petycji zostanie zrealizowanych, zatem w tym zakresie petycję uznać należy za pozytywnie rozpatrzoną, jednakże podkreślić należy, iż petycja nie była impulsem do podjęcia prac legislacyjnych, które zostały podjęte przez Ministra Zdrowia przed jej otrzymaniem – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału