Recenzja: “Odzyskać siebie” Holly Richomond

przestrzenholistic.pl 6 miesięcy temu

O czym jest książka “Odzyskać siebie” oraz co myślą o tym procesie psychoterapeutka, seksuolog i fizjoterapeutka uroginekologiczna? Zapraszamy do naszej wspólnej recenzji książki Holly Richmond.

Oczami psychoterapeutki psychodynamicznej, seksuolog Pauliny Podrez

W moim poczuciu książka obfita jest w pokrzepiające, głębokie cytaty. Szczegółowo zostają wyjaśnione oraz skategoryzowane ważne pojęcia z zakresu seksuologii. Podkreślona zostaje również istota edukacji seksualnej w empatyczny sposób ukazując, iż kobietom trudno jest czerpać przyjemność z własnej seksualności, gdy nigdy nie dostały odpowiedniej wiedzy w tym zakresie w okresie dojrzewania.

Znajdziemy tutaj dużo ćwiczeń o naszych przekonaniach seksualnych w tym możemy zarejestrować jak różnią się one przed i po wykonaniu zalecanych ćwiczeń. Książka uczy zadawania nowych pytań, które nie nacechowane są na nasze braki, błędy, ale to co możemy sobie dać. Wspomina też, iż złość jak każda emocja jest ważna i ma swoje zastosowanie.

Autorka wspomina wszelkie możliwe nadużycia nie ograniczając się do płci czy standardowych konfiguracji.

W książce opisywane są historię wykorzystywania seksualnego, które dotyczą wszystkich osoby homoseksualne, osoby wykorzystane przez partnera oraz mężczyzn wykorzystanych przez kobiety. Niezwykle ważne jest by w pozycjach literackich tego pokroju mówić również o wykorzystanych mężczyznach. Błędnie istnieje bardzo krzywdzący stereotyp mówiący o tym, iż mężczyzny nie da się wykorzystać seksualnie.

Według danych zamieszczonych w książce według badań z 2018 roku ponad “81% kobiet i 43% mężczyzn doświadczyło w ciągu swojego życia jakiejś formy molestowania seksualnego”.

Integracja ciała i umysłu jako istotny wątek w procesie uleczania

Zgłębiony zostaje również temat psychosomatyki, która jak w każdej traumie ma duże znaczenie i często odzwierciedla naszą realną kondycje psychiczną. Autorka wspomina w książce o integracji umysłu i ciała co jest jednym z głównych założeń naszych ośrodków, W związku z czym miło nam widzieć i taką merytorykę w tej lekturze.

W moim doświadczeniu psychoterapeuty, seksuologa bardzo często wspominam o istocie poczucie bezpieczeństwa w relacji do własnego ciała jak i partnera. Holly wspomina o tym, iż trauma seksualna obejmuje wiele obszarów naszego życia o czym nie każdy zdaje sobie sprawę co całościowo zaburza poczucie bezpieczeństwa. Kolejny raz wspomina w tym fragmencie o konieczności holistycznego uleczania wszystkich tych sfer – psychicznej, fizjologicznej, relacyjnej, intymnej. Dlatego naszym pacjentom, którzy doświadczyli traumy seksualnej zalecamy na pewnym etapie oprócz psychoterapii włączenie do procesu terapii spotkań z fizjoterapeutą uroginekologicznym oraz osteopatą.

Cytując autorkę ” Kiedy leczysz swoją traumę, leczysz swój układ nerwowy. Kiedy leczysz układ nerwowy, leczysz swoje ciało, a gdy leczysz swoje ciało, leczysz umysł.”

Oczami fizjoterapeutki uroginekologicznej, certyfikowanej trenerki świadomej pracy z ciałem Moniki Najdy.

Jaki wpływ ma trauma seksualna na nasze życie i jak wrócić do pełnego zdrowia seksualnego po tak trudnym doświadczeniu?

Książka pt. “Odzyskać siebie. Pozytywny poradnik dla osób, które doświadczyły traumy seksualnej” autorstwa psychoterapeutki somatycznej, certyfikowanej seksuolożki oraz licencjonowanej terapeutki rodzin i par Dr Holly Richmond jest pozycją pozwalającą na całościowe spojrzenie na proces zdrowienia po traumie seksualnej. Autorka zachęca do pogłębienia wiedzy na temat psychosomatyki i wyraźnie podkreśla rolę ciała jako miejsca doświadczania myśli oraz emocji.

Czego możemy się spodziewać w książce?

Autorka zadbała o szczegółowy opis traum seksualnych, tłumacząc różnice pomiędzy każdą z nich. Chcąc wprowadzić czytelników w lepsze zrozumienie tematyki, posłużyła się przykładami historii swoich pacjentów. Oprócz historii osób, którym pomogła wrócić do pełnego zdrowia seksualnego Dr Holly Richmond zawarła w swojej książce podstawowe informacje na temat pracy układu nerwowego oraz ćwiczenia somatyczne wspomagające leczenie skutków traumy seksualnej. Książka może być bardzo pomocna dla osób chcących na nowo odkryć swoją seksualność.

Słuchanie ciała – czyli jak kontakt z ciałem wpływa na umysł?

Dr Holly Richmond zadbała o to, aby książka została tak podzielona, by krok po kroku przybliżać czytelnika do lepszego połączenia ze swoim ciałem. Autorka tłumaczy reakcje układu nerwowego w taki sposób, by budować w czytelniku poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do swojego ciała. Są one bowiem niezbędne, by w pełni odzyskać pełne zdrowie seksualne.

Trauma, a zwłaszcza trauma seksualna powoduje lęk przed ponownym połączeniem z ciałem- gdyż to właśnie ciało stało się obiektem, które zawiodło, zostawiło nas i wciąż na nowo powoduje lęk i dyskomfort. Jednakże zrozumienie działania układu nerwowego jako opisywanego przez autorkę “nadgorliwego przyjaciela”, który swoimi reakcjami informuje nas tym o potencjalnym zagrożeniu jest pomocne w zwiększeniu zaufania do ciała. Zatem połączenie z ciałem staje się pomostem do odczuwania bezpieczeństwa pomimo tego, iż wcześniej kontakt z ciałem mógł kojarzyć się z bólem i cierpieniem.

“Kiedy leczysz swoją traumę, leczysz swój układ nerwowy. Kiedy leczysz układ nerwowy, leczysz swoje ciało a kiedy leczysz swoje ciało, leczysz umysł”.

W niniejszej książce znajdziemy wiele informacji i historii osób, które borykały się
z dolegliwościami bólowymi na te psychosomatycznym. Ciało jest miejscem, w którym zapisują się nasze historie. Stanowi unikalną mapę każdego z nas. Niemniej jednak autorka stara się pokazać, iż osoby, które doświadczyły traumy seksualnej mogą borykać się z bólami narządów płciowych oraz zaburzeniami odżywiania.

Wśród dolegliwości pochodzących ze stref intymnych wyróżnić można:

  • wulwodynie : objawia się dolegliwościami bólowymi oraz dyskomfortem
  • dyspaurenie: bolesne współżycie
  • pochwicę: odruchowy skurcz mięśni dna miednicy pojawiający się podczas wprowadzania czegokolwiek do pochwy
  • priapizm: bolesna erekcja
  • bolesną ejakulację: ból podczas wytrysku

Zaburzenia odżywiania mogą nasilać problemy uroginekologiczne ze względu na połączenia anatomiczne naszego ciała. Zbyt szybkie jedzenie, tudzież nadmierna ilość niezdrowych posiłków mogą doprowadzić do rozwinięcia się dolegliwości trawienno- jelitowych. Wzdęcia, zaparcia, biegunki będą wpływały na kondycję mięśni dna miednicy. Mogą one powodować wzmożone napięcie w ich obrębie, co będzie negatywnie wpływać na strefę intymną.

Autorka zachęca, by terapia mięśni dna miednicy stanowiła jeden z elementów na drodze ku odzyskaniu zdrowia seksualnego. Warto zadbać o prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy pracując ze specjalistą w tym zakresie. Osobami zajmującymi się terapią dna miednicy mogą być fizjoterapeuta uroginekologiczny bądź położna z tytułem terapeuty uroginekologicznego. Praca z terapeutą jest ważna, ponieważ większość osób aktywuje mięśnie dna miednicy w nieprawidłowy sposób. Obserwując ciało możemy zauważyć, iż mięśnie dna miednicy naturalnie rozluźniają się przy wdechu, zaś ich skurcz zachodzi przy wydechu. W treningu izolowanym również ta zasada powinna być zachowana.
Niestety w książce autorka proponuje ćwiczenie mięśni dna miednicy w odwrotny sposób.

Prawidłowa praca mięśni dna miednicy stanowi istotny element zdrowia intymnego ponieważ, nieprawidłowe napięcie mięśni może doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych w trakcie stosunku, nietrzymania moczu czy problemów ze stolcem. Seks stanowi przestrzeń, w której chcemy czuć się swobodnie, tak więc obawy przed niechcianym moczem, dyskomfortem czy defekacją mogą nasilać lęk przed współżyciem.

“Tamto było wtedy, teraz jest teraz”- czyli dla kogo jest ta książka?

“Odzyskać siebie. Pozytywny poradnik dla osób, które doświadczyły traumy seksualnej” autorstwa Holly Richmond jest dla osób, które chcą poczuć się bezpiecznie w swoim ciele oraz cieszyć się z życia seksualnego. Czytając książkę można doświadczyć połączenia ze swoim ciałem oraz umysłem, dzięki czemu każda strona książki przybliża do pełniejszej relacji z sobą oraz światem zewnętrznym.

Podsumowując w książce znajdziemy dużo ćwiczeń do wykonania indywidualnie oraz z partnerem, definicji, badań naukowych, prawdziwych historii oraz inspiracji i siły do walki o nowe życie.

W naszym zespole znajdziesz psychoterapeutów, psychotraumatologów, psychosomatologów, seksuologów, terapeutów par, psychiatrę, psychodietetyk, fizjoterapeutę uroginekologicznego oraz osteopatę. Wszystkie te osoby gotowe są pomóc w rozpoczęciu nowego rozdziału w Twoim życiu!

Artykuł:

Założycielka poradni, psychoterapeutka psychodynamiczna, seksuolog Paulina Podrez

Fizjoterapeutka uroginekologiczna, psychosomatyczna, certyfikowana trenerka świadomej pracy z ciałem Monika Najda

Idź do oryginalnego materiału