Reakcja anafilaktyczna po kilku latach? Przy tym leku to możliwe…

farmacja.pl 4 tygodni temu

Octan glatirameru stosuje się leczeniu nawracających postaci stwardnienia rozsianego (SM). Lek zatwierdzono do podawania we wstrzyknięciach podskórnych w postaci roztworu 20 mg/ml i roztworu 40 mg/ml. Może on powodować reakcje po wstrzyknięciu. Możliwa po jego podaniu jest też reakcja anafilaktyczna.

Okazuje się, iż reakcje anafilaktyczne mogą wystąpić w krótkim czasie po podaniu octanu glatirameru, ale także choćby po upływie miesięcy lub lat od rozpoczęcia leczenia. Zgłoszono przypadki zakończone zgonem pacjenta.

Na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pojawił się komunikat dotyczący tej zjawiska. Wynika z niego, iż należy poinformować pacjentów i opiekunów o objawach takich reakcji anafilaktycznych. Pacjent musi też wiedzieć o konieczności natychmiastowego skorzystania z doraźnej pomocy medycznej w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej.

– W przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej należy przerwać leczenie octanem glatirameru – czytamy w komunikacie.

Po przeprowadzeniu na terenie całej UE przeglądu, wszystkich dostępnych danych dotyczących reakcji anafilaktycznych związanych ze stosowaniem octanu glatirameru stwierdzono, iż produkty lecznicze zawierające wspomnianą substancję aktywną są związane z reakcjami anafilaktycznymi, które mogą wystąpić niedługo po jego podaniu a choćby po upływie miesięcy lub lat od rozpoczęcia leczenia. Zgłoszono przypadki zakończone zgonem pacjenta.

W przypadku octanu glatirameru podawanego w postaci roztworu do wstrzykiwań o stężeniu 20 mg/ml i 40 mg/ml, reakcje anafilaktyczne zgłaszano rzadko (≥1/1 000 do <1/100). Niektóre objawy reakcji anafilaktycznych mogą pokrywać się z reakcjami po wstrzyknięciu, prowadząc do potencjalnego opóźnienia w rozpoznaniu reakcji anafilaktycznej.

Źródło: ŁW/URPL

Idź do oryginalnego materiału