Ratunek dla szpitali – bez przymusu, oddłużania, z zachętami

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka


Dyrektor każdego szpitala, który wykaże powyżej 1 proc. straty netto za dany rok obrachunkowy, będzie – zgodnie z nowelą projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – zobowiązany napisać projekt naprawczy dla lecznicy. – Jest to warunek i obowiązek w jednym. Projekt opisuje też procedurę, jak dalej z tym programem postępować – poinformował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz, wskazując na różnice w stosunku do obowiązującego prawa.



We wtorek 1 lipca Rada Ministrów przyjęła długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i ustawy o działalności leczniczej, którą minister zdrowia Izabela Leszczyna – jak podkreśliła – lubi nazywać ustawą o ratowaniu szpitali powiatowych. O tym, jakie rozwiązania wprowadza – wyjaśniali przedstawiciele resortu na środowym spotkaniu prasowym w Ministerstwie Zdrowia.

Szefowa resortu przekonywała, iż przyjęcie i wdrożenie ustawy ma doprowadzić do racjonalizacji funkcjonowania szpitali w tak zwanej sieci podstawowego szpitalnego zabezpieczenia PSZ.

Zgoda na ratunek – reforma szpitali przyjęta przez Radę MinistrówRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzający reformę szpitalnictwa – nowe przepisy niedługo zostaną przekazane do Sejmu, by dalej je procedować. W dokumencie zapisano możliwość elastycznego przekształcania oddziałów szpitalnych, łączenie szpitali przez samorządy i nowości dotyczące planów naprawczych dla zadłużonych podmiotów.
Idź do oryginalnego materiału