Godność i prawa pacjenta, medycyna końca życia, przestrzeganie tajemnicy zawodowej, dbanie o wizerunek zawodu i stosowanie nowych technologii w praktyce – to tylko niektóre z tematów podejmowanych przez Kodeks etyki zawodowej ratownika medycznego.
Kodeks etyki zawodowej ratownika medycznego został niedawno uchwalony przez samorząd zawodowy podczas pierwszego w historii Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Ratowników Medycznych. To także pierwszy taki dokument ściśle poświęcony ratownikom – pisze portal Prawo.pl.
Fragment historii ratownictwa medycznego
Podobnie jak Kodeks etyki lekarskiej, dokument ma być pomocą dla ratowników w codziennej praktyce medycznej. Jak zaznaczono w preambule, ma byc „drogowskazem, który pomaga ratownikowi medycznemu podejmować adekwatne decyzje, dbając o szacunek wobec godności pacjenta i współpracowników, rzetelność oraz profesjonalizm”.
– Ustanowienie Kodeksu etyki zawodowej ratownika medycznego to największe wydarzenie od czasu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku. Skończyła się pewna epoka, zaczyna się nowa – skomentował w mediach społecznościowych Mateusz Komza, prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych.
Antoni Gołębiowski, zastępca przewodniczącego Zespołu ds. Kodeksu Etyki, podkreślił, iż projekt kodeksu był wynikiem pracy całego zespołu oraz wsparcia wybitnych specjalistów.
– Każda osoba wniosła coś ważnego: wiedzę, doświadczenie, spojrzenie praktyczne, a czasem po prostu dobre słowo w trudniejszym momencie. Ta kooperacja i wspólna odpowiedzialność za etyczne fundamenty naszego zawodu są największą wartością tego przedsięwzięcia. Cieszę się, iż mogliśmy razem napisać fragment historii ratownictwa medycznego – zaznaczył.
Jak wskazano, nadzór nad przestrzeganiem Kodeksu etyki zawodowej ratownika medycznego sprawuje Krajowa Izba Ratowników Medycznych, która dba o zachowanie godności zawodu przez jej członków, a także o to, by przepisy prawa nie były sprzeczne z zasadami etyki zawodowej.
Ratownik sam musi zadbać o swoje bezpieczeństwo, a potem pomagać
W kodeksie znalazły się wytyczne dotyczące postępowania wobec pacjenta. W art. 6 wskazano wyraźnie, iż w trakcie udzielania pomocy ratownik w pierwszej kolejności musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podkreślono, iż w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa ratownik medyczny podejmuje decyzje, które priorytetowo traktują jego własne bezpieczeństwo, umożliwiając efektywną pomoc pacjentowi w sposób, który minimalizuje ryzyko dla ratownika medycznego i osób postronnych. To od oceny ratownika zależy też, komu w stanie zagrożenia udziela pomocy w pierwszej kolejności, gdy wymaga jej wiele osób – ma kierować się wówczas stanem zdrowia poszkodowanych, aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi przepisami prawa.