PTO zachęca lekarzy do korzystania z aplikacji pomagającej w leczeniu powikłań immunoterapii

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Darmowa aplikacja OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii opracowana przez onkologów wspomaga lekarzy w bezpiecznym zarządzaniu immunoterapią u pacjentów chorych na nowotwory. Aplikacja ułatwia rozpoznanie i przyspiesza leczenie – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie dla lekarzy w sklepach AppStore i Google.

Aplikacja wspierająca lekarzy w prowadzeniu chorych z nowotworami leczonych immunoterapią powstała na podstawie książki, wzbogaconej o narzędzia interaktywne. Pomysłodawczynią i współtwórcą aplikacji jest prof. Bożena Cybulska-Stopa, a w jej tworzeniu udział wzięli członkowie sekcji immunologii Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, a także eksperci Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii oraz Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Wspieranie lekarzy w procesie rozpoznania i podejmowania leczenia – to podstawowe funkcjonalności aplikacji. Pomaga ona również porządkować i wykorzystywać dane pochodzące z praktyki klinicznej. Służy jako baza wiedzy, łatwo przeszukiwanej, stale aktualizowanej i rozbudowywanej. Z punktu widzenia lekarza – przyspiesza rozpoznanie, skraca leczenie i pobyt w szpitalu pacjenta, pomaga w aktualizowaniu wiedzy na temat immunoterapii.

Jak mówi prof. Bożena Cybulska-Stopa, biorąc pod uwagę intensywny rozwój leków, praktycznie każdy pacjent onkologiczny na jakimś etapie swojej choroby będzie leczony immunoterapią, która – podobnie jak wszystkie metody leczenia – niesie ze sobą również ryzyka i skutki niepożądane. Szybki rozwój wiedzy i terapii sprawia, iż onkologom klinicznym oraz lekarzom innych specjalności – zwłaszcza POZ – trudno jest nadążyć z ciągłą aktualizacją wiedzy. Dlatego przyszłością są cyfrowe rozwiązania, aplikacje wspierające lekarzy na każdym etapie opieki, dostępne w telefonach a więc urządzeniach stale noszonych przy sobie.

W aplikacji OWPK podstawą są grafiki, pokazujące schemat postępowania w razie konkretnych toksyczności wywołanych przyjmowaniem immunoterapii. Kolejnym elementem są tabele do przeliczenia dawek glikokortykoidów, których podawanie jest w wielu przypadkach podstawą leczenia powikłań. Aplikacja zawiera opisy postępowania w każdej sytuacji, jest zatem “przepisem na postępowanie w momencie wystąpienia toksyczności”. Korzystanie z niej jest interaktywne, po wprowadzeniu stwierdzonych objawów lekarz otrzymuje podpowiedź dotyczącą postępowania. “Prowadzi każdego specjalistę za rękę, przyspiesza działania, ale także i nie-specjaliści mają łatwiej” – ocenia prof. Piotr Rutkowski.

Aplikacja jest już stosowana przez lekarzy, odnotowano ponad 650 pobrań, spośród których ponad 82 proc. – to byli onkolodzy kliniczni. Badanie opinii użytkowników wykazało, iż dzięki jej stosowaniu ponad 80 proc. lekarzy szybciej diagnozuje działania niepożądane u pacjenta. Około 90 proc. lekarzy oceniło, iż dzięki niej szybciej wdraża się odpowiednie leczenie – średnio o ponad 6 godzin. W ocenie około 80 proc. użytkowników dzięki stosowaniu aplikacji dochodzi do skrócenia hospitalizacji o co najmniej dwa dni. Dla 86 proc. użytkowników ważna jest możliwość konsultowania z innymi specjalistami.

Jak ocenia prof. Rutkowski upowszechnienie aplikacji jest bardzo ważne z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę pacjentów leczonych immunoterapiami oraz znaczne rozproszenie leczenia onkologicznego w Polsce i utrudniony dostęp do specjalistów. W planach jest dalszy rozwój aplikacji, dodawanie kolejnych schematów leczenia – w tym leczenia skojarzonego z radioterapią. Planowane jest również stworzenie wersji aplikacji dla innych zawodów medycznych, takich jak pielęgniarki czy koordynatorzy onkologiczni.

Naturalnym krokiem jest stworzenie aplikacji dla pacjentów, która będzie wspierać komunikację na linii pacjent-lekarz. Takie rozwiązania już są wykorzystane w kardiologii oraz pulmonologii, realizowane są prace nad aplikacjami dla pacjentów onkologicznych. Pojawiają się kolejne rozwiązania, za pośrednictwem których pacjent samodzielnie wprowadza dane na temat stanu swojego zdrowia a system prezentuje je lekarzowi w sposób usystematyzowany, przejrzysty i kompaktowy. “Aplikacje oparte o wynik raportowany przez pacjenta (ang. patient reported outcomes, PRO), to doskonałe narzędzie usprawniające komunikację z lekarzem. Ich wdrożenie może wspomagać poprawę efektów leczenia, ponieważ znacznie przyspiesza proces zbierania wywiadu oraz usprawnia proces bieżącego monitorowania parametrów pacjenta” – podkreśla dr Paweł Potocki, onkolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, opracowujący wraz z zespołem EconmedIT aplikację do monitorowania przebiegu leczenia onkologicznego polskich chorych.

“Nowe technologie to już nie przyszłość, ale teraźniejszość medycyny. Wspierają działania z zakresu profilaktyki pierwotnej i wtórnej, są wykorzystywane w procesach diagnostycznych (patomorfologia, badania obrazowe), a coraz częściej również terapeutycznych. Digitalizacja jest wymogiem naszych czasów i jednym z punktów europejskiego planu walki z nowotworami, dlatego wszelkie narzędzia, które w dobie niedoboru personelu medycznego i rosnącej liczby zachorowań przyczyniają się do zaoszczędzenia czasu poprzez szybki dostęp do aktualnych wytycznych stosowanych w leczeniu – a jest nim na pewno aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii”, są bardzo cenne w dobie dostępu do nowych technologii poprzez Aplikację lekarz ma możliwość zareagowania we adekwatnym momencie tak, aby nie przerwać terapii z jednoczesnym ograniczeniem działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas leczenia onkologicznego” – ocenia prof. Grażyna Kamińska-Winciorek z Narodowego Instytutu Onkologii Oddział w Gliwicach.

“Polska staje się jednym z liderów w dziedzinie digitalizacji medycyny, a samo wykorzystanie nowych technologii pozwala na szybszy dostęp do danych, ich analizę oraz możliwość dostosowania terapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Aplikacja „OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii”, to narzędzie przynoszące podwójne korzyści w postaci optymalizacji pracy lekarza jak i skrócenia czasu leczenia oraz poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Kluczowym aspektem dalszej poprawy opieki medycznej jest dotarcie do wszystkich onkologów klinicznych oraz lekarzy innych specjalności, m. in. pulmonologów, ginekologów, lekarzy internistów również prowadzących opiekę nad pacjentami z chorobami onkologicznymi” – podsumowuje prof. Piotr Rutkowski.

Idź do oryginalnego materiału