Psychologiczne aspekty cukrzycy

nieslodze.com 1 dzień temu

Na mojej platformie Kurs na cukrzycę pojawił się, przez wielu, długo wyczekiwany nowy moduł. Z moim gościem dr hab. n. med. Katarzyną Cyranką – psychoterapeutką i psychologiem klinicznym, rozmawiam o psychologicznych aspektach cukrzycy.

Godzenie się z diagnozą choroby

Pierwszy poruszony w module temat to kwestia godzenia się z diagnozą cukrzycy. To jak przyjmiemy wiadomość o chorobie jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, m.in. naszego wieku, statusu materialnego, życiowej sytuacji.

Inaczej z wiadomością o nieuleczalnej chorobie poradzi sobie dorosły, a inaczej dziecko czy nastolatek.

W rozmowie z dr Katarzyną Cyranką rozkładamy etapy godzenia się z chorobą na czynniki pierwsze. Zachęcam Was do założenia bezpłatnego konta na platformie i obejrzenia naszej rozmowy.

Czy da się zaakceptować cukrzycę?

W rozmowie poruszamy także temat akceptacji cukrzycy typu 1 w naszym życiu.

  • Czy zawsze po pogodzeniu się z diagnozą musimy chorobę zaakceptować? A może choćby polubić się z nią?
  • Czy zaakceptowanie choroby to jest coś na stałe?
  • Czy dotyczy ona tylko chorego, a może przez fazy związane z akceptacją choroby muszą przejść także nasi najbliżsi?

Podczas rozmowy omówiliśmy najczęstsze etapy godzenia się z chorobą i wskazujemy jakie objawy są powodem do niepokoju i interwencji psychologicznej.

reklama

Jak znaleźć motywację do dbania o cukrzycę?

W module 9 rozmawiamy także o tym, czym jest motywacja do dbania o cukrzycę. Doktor Katarzyna Cyranka podpowiada co zrobić, aby nie tracić motywacji i dzieli się technikami, które pomogą nam nad nią pracować.

Chęć do dbania o siebie w cukrzycy nie jest czymś stałym. Niejednokrotnie pojawiają się w naszym życiu okresy zniechęcenia, które fachowo określamy mianem wypalenia cukrzycowego.

Z modułu 9. Kursu na cukrzycę dowiesz się czym ono jest, jak go rozpoznać, jakie są jego przyczyny i najważniejsze – jak możemy go uniknąć.

Czym jest sabotowanie terapii cukrzycy?

Osoby chorujące na cukrzycę czasami mogą robić coś takiego jak sabotaż własnego leczenia, czyli robimy pewne rzeczy, o których wiemy, iż nie wpłyną one dobrze na nas i naszą chorobę, a mimo tego je powtarzamy.

  • Jakie auto sabotaże stosują diabetycy?
  • Jakie zachowania mogą świadczyć o sabotowaniu swojej terapii?

O tym wszystkim także rozmawiam z dr Cyranką.

Jak bez strachu przyznać się, iż chorujemy?

Kolejnym tematem jest lęk przed stygmatyzacją i odrzuceniem z powodu cukrzycy. Niestety wielu z nas ukrywa swoją chorobę wśród znajomych czy w pracy. Niektórzy choćby przed rodziną czy przed partnerem/partnerką.

Boimy się tego jak druga osoba zareaguje na naszą chorobę, boimy się odrzucenia. To jest normalne. Ważne, żeby umieć sobie z tym poradzić i zapanować nad blokadą przed informowaniem naszego otoczenia o cukrzycy.

Także o ten problem zapytałem dr Katarzynę Cyrankę.

Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy?

Ostatnim aspektem poruszanym w module 9. Kursu na cukrzycę jest opieka nad dzieckiem chorym na cukrzycę typu 1. Rozmawiamy o tym jak dbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie jednocześnie nie odbierając mu beztroski dzieciństwa.

Jeśli interesuje Cię temat cukrzycy i dzieci odsyłam Cię także do zakładki Materiały edukacyjne, gdzie znajdziesz film dotyczący opieki nad dzieckiem z cukrzycą w placówce oświatowej.

Zachęcam Was do bezpłatnej rejestracji na platformie Kurs na cukrzycę i korzystania z przygotowanych tam materiałów.

reklama

Idź do oryginalnego materiału