Konsultacja psychologiczna online to usługa realizowana za pośrednictwem komunikatora internetowego. Terapeuta łączy się z pacjentem przez wybraną aplikację i przeprowadza sesję w formie wideokonferencji. Spotkanie może mieć charakter jednorazowy (interwencja kryzysowa), niemniej większość pacjentów decyduje się na regularne sesje terapeutyczne prowadzone w określonym nurcie, np. poznawczo-behawioralnym. Sprawdź, jak wyglądają spotkania z psychologiem online i dlaczego terapia w trybie zdalnym cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów.
Psychoterapia online — formy współpracy
Konsultacja online z psychologiem może przybierać różne formy. Najbardziej efektywna jest forma synchroniczna, która odnosi się do konsultacji prowadzonych w czasie rzeczywistym. W zależności od preferencji konsultacja online może przyjąć postać wideorozmowy, rozmowy głosowej bądź opierać się na wymianie wiadomości tekstowych. Forma asynchroniczna to specyficzny rodzaj kontaktów z psychologiem online, które opiera się na wymianie wiadomości mailowych. W takim przypadku wymiana komunikatów nie odbywa się w trybie ciągłym — odpowiedź następuje po jakimś czasie. Terapia online raczej przybiera formę spotkania online ponieważ pozwala na pełniejszy kontkat i w efekcie lepsze rezultaty w psychoterapii online.
Psycholog online — czy taka terapia ma sens?
Porady psychologa online są równie wartościowe co wskazówki udzielane przez tradycyjnego terapeutę. Terapia online jest szczególnie polecana osobom, które z różnych względów nie mają możliwości uczestniczenia w standardowej terapii. Ograniczenia mogą wynikać zarówno z braku dostępu do stacjonarnej terapii, jak i zaburzeń lękowych czy innych trudności emocjonalnych, które uniemożliwiają nawiązywanie kontaktów z otoczeniem. Warto przy tym zaznaczyć, iż pomoc psychologiczna online jest wygodna i elastyczna, dzięki czemu pacjent, który ma napięty grafik, nie będzie musiał rezygnować ze swoich obowiązków ani odwoływać terapii z przyczyn technicznych.
Poradnia psychologiczna online — ile trwa standardowa terapia?
Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z usług psychologa, mogą mieć wątpliwości co do czasu trwania terapii. Psychoterapeuta online pracuje w ten sam sposób co tradycyjny terapeuta i stosuje te same narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne. Konsultacje online mogą przyjmować różne formy, z czego najbardziej uniwersalną jest 50 min. spotkanie ze specjalistą w danym nurcie (np. terapia poznawczo-behawioralna online). Na czym polega taka terapia? Głównym celem jest zrozumienie przyczyn problemów, z którymi mierzy się pacjent. Progres zależy od jego zaangażowania oraz istoty zaburzeń. Przyjmuje się jednak, iż cały cykl terapeutyczny nie powinien trwać dłużej niż 2 lata.
Czy psychoterapia online jest odpowiednia dla wszystkich?
Pomoc psychologiczna online sprawdzi się w większości przypadków, ale niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z nawiązaniem więzi z psychoterapeutą. Podobna sytuacja dotyczy terapii prowadzonej w formie tradycyjnej — nie każdy pacjent czuje się komfortowo, przebywając na obcym gruncie i wychodząc poza strefę komfortu. o ile nie jesteś przekonany, czy konsultacja online jest rozwiązaniem dla Ciebie, warto umówić się na wstępną rozmowę i na tej podstawie dokonać oceny