Psycholodzy szkolni z Opolszczyzny na bezpłatnych studiach podyplomowych

doxa.fm 6 dni temu
Fot. Radio Doxa

Dwudziestu pięciu psychologów szkolnych z województwa opolskiego rozpoczęło dziś (7.12) bezpłatne studia podyplomowe. Przed nimi dwa semestry rozwoju wiedzy oraz kompetencji, które pomogą im w skutecznym wspieraniu dzieci i młodzieży. Zajęcia organizowane są przez Uniwersytet WSB Merito Opole w ramach projektu „Marszałkowskie wparcie zdrowia psychicznego 2024″.

– To, iż psycholożki i psychologowie potrzebują wsparcia wyszło nam w trakcie badań przeprowadzanych w ubiegłych latach. Okazało się, iż połowa osób, które trafiają do psychiatrów, wcale nie musiałyby do nich trafić. Są tam wysyłane tylko dlatego, iż psychologowie nie są pewni swojej diagnozy. Dzięki tym studiom wzmacniamy ich wiedzę oraz umiejętności – informuje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego.

– W projekcie biorą udział osoby, które mają maksymalnie 5-letni staż pracy w zawodzie. Celem jest umocnienie narzędzi niezbędnych w pracy psychologa szkolnego, w takim poczuciu sprawczości tych najmłodszych stażem psychologów – mówi Małgorzata Jagusch, wicekanclerz WSB Merito Opole.

– Kształcenie nowo zatrudnionych psychologów szkolnych jest niezwykle istotne. Tematyka zajęć obejmuje takie problemy jak autyzm, FAZ, zaburzenia lękowe, czy zaburzenia związane z kryzysami rozwojowymi. Jest dużo zajęć tak zwanej superwizji, czyli najprościej mówiąc – pomocy w rozwiązywaniu tak zwanych codziennych problemów psychologów – tłumaczy Mirosława Olszewska, psycholog, interwent kryzysowy, prowadząca zajęcia.

– Chodzi przede wszystkim o rozwój osobisty. Nieustannie potrzeba nowej wiedzy i praktycznych informacji, które pomagają w pracy z tym zawodzie. Na studiach mamy teorię, w praktyce spotykamy się z czym innym, więc studia podyplomowe są niezbędne. Program zapowiada się bardzo ciekawie. Dużym plusem jest też to, iż są one bezpłatne – uważa Agnieszka Zielińska, psycholog, która pracuje w szkole podstawowej w Brzegu oraz w przedszkolach w Opolu.

Studia realizowane są w ramach projektu dofinansowanego w kwocie 137 tysięcy złotych z budżetu województwa opolskiego.

Pierwsza edycja programu zakończyła się w czerwcu. Ze studiów skorzystało wówczas dwudziestu pięciu psychologów szkolnych.

Zuzanna Donath-Kasiura, Małgorzata Jagusch, Mirosława Olszewska, Agnieszka Zielińska:

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału