Od początku lutego w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich funkcjonuje oddział psychiatryczny. W czwartek miało miejsce jego oficjalne otwarcie, a połączono je z obchodami XXXII Światowego Dnia Chorego.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kaplicy, którą odprawił ksiądz biskup Marek Solarczyk. Następnie po mszy, zaproszeni goście udali się do nowoutworzonego Oddziału Psychiatrii Ogólnej, gdzie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przez Wojewodę Świętokrzyskiego Józefa Bryka, Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzatę Kiebzak, starostę koneckiego Grzegorza Pieca, Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej Annę Gil oraz Kierownika Oddziału dr n. med. Zbigniewa Kopycińskiego.
–„To jest odpowiedź na potrzeby naszego regionu i naszego społeczeństwa. To dzięki pani dyrektor, staroście, ministerstwu zdrowia dokonaliśmy tego. Życzę sukcesów, przyjemnej pracy i wszystkiego dobrego” – przemawiał podczas otwarcia Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski.
W uroczystości udział wzięli także między innymi: wicestarosta konecki Wiesław Skowron, członkowie zarządu powiatu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, radni powiatowi, wójtowie: Rudy Malenieckiej Leszek Kuca i Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan. Oddział Psychiatrii Ogólnej funkcjonuje od 1 lutego, a w tej chwili przebywają tam już pierwsi pacjenci. Nowy Oddział znajduje się na parterze obok Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego i liczy 15 łóżek. By powstał musiało dojść do zmian organizacyjnych w placówce –„Niewielkim nakładem finansowym udało nam się stworzyć naprawdę fajne warunki dla pacjentów hospicjum i naszego ZOL-u przenosząc ich do pomieszczeń nowo wyremontowanych, z dużymi oknami, w pełnym świetle. Komfort pobytu leżących pacjentów, w długim pobycie, zdecydowanie się polepszył. Na miejscu byłej części ZOL-u zrobiliśmy oddział psychiatrii, ale tak naprawdę dopóki nie wywieźliśmy stamtąd pacjentów to nie wiedzieliśmy w jakim opłakanym są te pomieszczenia. One są mało doświetlone, nie było widać tego, iż te pomieszczenia wymagają remontu. To zrobiliśmy dzięki naszym pracownikom technicznym, którzy gwałtownie weszli i zrobili remont, dostosowali łazienki, pomieszczenia, okna, wszystko zgodnie z przepisami o ile chodzi o pacjentów psychiatrii ogólnej. Dostaliśmy też dary z niemieckiego szpitala w postaci łóżek. Dzięki temu i nasi pacjenci hospicyjni mają przy okazji poprawione warunki, a dzięki temu udało nam się też niedużym nakładem finansowym zrobić naprawdę fajny oddział psychiatrii, który zabezpieczy potrzeby powiatu i nie tylko” – tłumaczy Anna Gil, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich.
Zarząd koneckiej lecznicy oraz przedstawiciele NFZ-u chcieliby by w przyszłości przy Szpitalu im. św. Łukasza funkcjonowało Centrum Zdrowia Psychicznego, a także tego typu oddział dziecięcy – „Apetyt jest na więcej i on był od samego początku. Przychodząc tutaj jako dyrektor od razu z tyłu głowy miałam, iż brakuje nam tutaj oddziału psychiatrii. Oddziału, który pozwoli z jednej strony wszystkim oddziałom, które mamy zabezpieczyć się w konsultacje psychiatryczne, ale i pozwoli kompleksowo leczyć pacjentów psychiatrycznych przy dużym wachlarzu usług, który mamy. To są pacjenci przeważnie zaniedbani internistycznie i dzięki temu, iż mamy ten oddział zostaną kompleksowo objęci opieką. W planach mamy i nasze panie doktorki chcą rozpocząć specjalizację z psychiatrii dziecięcej. Apetyty mamy, kadrę mamy i chęci mamy. To ogromny wkład w to, iż to się kiedyś wydarzy. Natomiast by otworzyć psychiatrię dziecięcą musimy mieć specjalistów. Natomiast są już lekarki chętne do rozpoczęcia tej specjalizacji. Rozmawiałam też z krajową konsultant dr Aleksandrą Lewandowską. Jest otwarta na to by jednak tych specjalistów było jak najwięcej, więc mam nadzieję, iż niedługo będziemy mogli się spotkać i mówić o tym, iż mamy w obszarze ZOZ-u w Końskich psychiatrię dziecięcą” – dodaje dyrektor Gil.
Koordynatorem ds. pielęgniarstwa została mgr Iwona Węglińska, z kolei kierownikiem Oddziału jest dr n. med. Zbigniew Kopyciński –„To jest typowy oddział ogólnopsychiatryczny. Wobec tego w tym oddziale są pacjenci i z chorobami psychicznymi i zaburzeniami psychicznymi i w kryzysie. Czasami też w związku z tym czego mamy dużo: problemami wynikłymi z alkoholu bądź narkotyków […] W zamierzeniu to jest oddział, gdzie pacjent ma być możliwie krótko. Jak tylko jego stan zdrowia będzie na to pozwalał to będziemy wypisywać do oddziału dziennego lub do zespołu leczenia środowiskowego. I takie zdrowienie będzie tam. Tu jest tylko ten krótki moment, ten początek: reakcja na kryzys, zabezpieczenie pacjenta w sytuacjach nagłych” – mówił dziennikarzom ordynator oddziału.
Powstanie oddziału psychiatrycznego jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w tej dziedzinie medycyny. W województwie świętokrzyskim oprócz koneckiego funkcjonują jeszcze tylko dwa podobne oddziały.
Zdjęcia: