W naszym kraju jazda po spożyciu alkoholu jest nielegalna. Jednak w mediach wciąż słyszymy o wypadkach, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Dlaczego ludzie mimo świadomości, kar oraz stanowienia niebezpieczeństwa, decydują się na jazdę samochodem? W tym temacie wypowiedział się psychiatra dr n. med. Bohdan T. Woronowicz.
Psychiatra wymienia 2 powodu dla których nietrzeźwi kierowcy decydują się na jazdę samochodem.
Przepisy prawa karnego jasno określają, iż o ile osoba kierująca pojazdem mechanicznym będzie miała 0,2 promila alkoholu we krwi, będzie musiała liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Trzeba przypomnieć, iż w 2022 roku prawo karne zostało zaostrzone i w tej chwili za jazdę po spożyciu alkoholu grozi:
– grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia;
– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł;
– 15 punktów karnych;
Mimo tak wysokich kar, niektóre osoby wciąż decydują się wsiąść za kółko w po spożyciu alkoholu, dlaczego?
Z mojego doświadczenia wynika, iż najczęściej za kółko po spożyciu alkoholu siadają osoby, które mają problem alkoholowy — czasem już rozwinięty. – tłumaczy dr n. med. Bohdan T. Woronowicz specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień z Centrum Konsultacyjnego Akmed w Warszawie
Osoby z problemem alkoholowym, często uważają, iż wcale tak dużo nie wypiły i są w stanie prowadzić pojazd mechanicznym. Jednak to może skończyć się tragicznie.
Znam przypadki, gdy ktoś, kto miał dwa promile alkoholu we krwi, a choćby więcej, i zupełnie sprawnie jeździł samochodem. To były najczęściej osoby uzależnione. Przy takim treningu picia i wysokiej tolerancji na alkohol, z dużą liczbą promili, funkcjonują lepiej, niż gdyby alkohol odstawili i jechali, mając objawy zespołu abstynencyjnego (odstawiennego). – dodaje specjalista
Drugim powodem jest po prostu głupota. Ludzie po spożyciu alkoholu staja się mniej rozsądni i zapominają o konsekwencjach swoich czynów.
Z drugiej strony bywa i tak, iż takie decyzje podejmuje się nierozważnie, a choćby z głupoty, myśląc: „jedna lampka czy jedno piwko to nic złego”. Ktoś przy jakiejś okazji (np. do obiadu czy kolacji) wypił trochę alkoholu, myślał, iż mu już wszystko wywietrzało, a iż musiał gdzieś pojechać w jakiejś sprawie, bez zastanowienia wsiadł do samochodu i zaryzykował. Po prostu brak rozsądku.
A gdy komuś raz się uda, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zrobi to ponownie.
To jak zachowa się nasz organizm po spożyciu alkoholu zależy od wielu czynników: ilości i rodzaju alkoholu, tempo, w jakim został spożyty, częstotliwości sięgania po procenty itd. Jednak w większości przypadków stan nietrzeźwości objawia się słabszym refleksem, zaburzeniem równowagi, obniżenie krytycyzmu czy zaburzeniami widzenia.
Jednak o ile nie odczuwasz tych objawów, to wcale nie świadczy o tym, iż możesz wsiąść za kółko!