Psychiatra: Dziecko uczy się euforii od matki. Ona nie może bać się życia

gazeta.pl 3 tygodni temu
Matki często są zmęczone i całkowicie oddane dzieciom. Jak się okazuje, powinny nieco zmienić podejście, szczególnie jeżeli zależy im na ich szczęściu. Psychiatra wyjaśnia, dlaczego.Justyna Szyc-Nagłowska dziennikarka, która nagrywa podcasty @naglowska_podcasty zamieściła na swoim Instagramie fragment rozmowy z Krzysztofem Wilczyńskim, psychiatrą dziecięcym. Lekarz zauważył, iż w tej chwili kobiety po porodzie są przekonane, iż powinny od razu, całkowicie i bezwarunkowo kochać dziecko, wręcz być w nie zapatrzone.
REKLAMA


Faktycznie, jak rodzi się dziecko, to przez te pierwsze kilka lat matki są zwykle takie turbo sfiksowane na nim. Potem, pojawia się taki okres, który jest zupełnie naturalny, iż te relacje powinny się rozluźnić, dlatego, iż to dziecko powinno się separować- powiedział psychiatra. Dla wielu matek może to być trudny czas. Niektóre kobiety, gdy ich dzieci dorastają, wyfruwają z gniazda, nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji. Niektóre też nie chcą, by dziecko się usamodzielniło, co może utrudnić mu funkcjonowanie w dorosłym życiu.


Zobacz wideo


Sylwia Nowak o pierwszych momentach z synem Stasiem. Zdradza, co ją stresuje. "Cieszę się, gdy płacze"


Matka nie może zapominać o sobie.W trakcie rozmowy psychiatra radził kobietom, by po urodzeniu dzieci zachowały odrobinę zdrowego egoizmu, nie zapominały też o sobie i swoich potrzebach. Zwrócił uwagę, iż szczęście matki, jej uczucia i zachowanie, mają ogromny wpływ na potomstwo.Dziecko uczy się euforii życia od matki. o ile matka jest przepełniona lękiem i boi się swojego życia, boi się tego, co ją otacza, boi się wyjść do ludzi, to dziecko nie będzie się uczyć euforii życia od kogoś, kto tutaj euforii życia nie ma.- podsumował Krzysztof Wilczyński. - Higiena psychiczna matki (...) jest niezwykle istotne dla wychowania - dodał. Jesteś matką i masz problemy? Możesz zgłosić się o pomocJeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.


Czy uważasz, iż matki powinny częściej myśleć o sobie? A może jesteś zdania, iż lepiej dla dzieci, by całkowicie poświęciły się rodzicielstwu? Zachęcamy do udziału w sondażu. Możesz też pisać na: [email protected]. Zapewniamy anonimowość.
Idź do oryginalnego materiału