Psychiatra

mctu.pl 8 lat temu

Szukając odpowiedzi na pytanie, kim adekwatnie jest ten specjalista, warto zacząć od informacji, iż odbywa on dokładnie takie same studia medyczne, jak ginekolodzy , kardiolodzy oraz lekarze innych specjalności. Każdy przyszły psychiatra w ciągu sześciu lat studiów zdobywa wiedzę z różnych dziedzin medycyny. Dopiero potem może rozpocząć pięcioletnie szkolenie kierunkowe przygotowujące do zadań związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu. W ten sposób otrzymuje tytuł specjalisty.

Psychiatra a psycholog

Ci dwaj specjaliści bardzo często ze sobą współpracują, często kierując pacjentów do jednej bądź drugiej osoby na konsultację. Dzieje się tak dlatego, iż zakres zainteresowań każdego z nich często się różni. Podstawową, ale nie jedyną różnicą tych dwóch zawodów jest fakt, iż psychiatra, jako lekarz, może przepisywać leki. Dodatkowo, specjalizuje się przede wszystkim w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych. Z drugiej strony, psycholog, nie ma takich uprawnień, a zakres jego zainteresowań często obejmuje najróżniejsze zjawiska związane z psychologią społeczną czy pracy. Psycholog to specjalista, który pomaga w problemach natury psychologicznej min w sytuacjach załamania nerwowego, depresji, stanów lękowych. Jego działanie jest bardziej ukierunkowane na poradzenie sobie z danym problemem wewnątrz własnej świadomości, odkrywając i pokonując źródła nurtujących pacjenta problemów.

Kim jest psychoterapeuta?

Zadaniem tego specjalisty jest przede wszystkim przeprowadzenie terapii, której celem jest dokonanie określonej zmiany w życiu i sposobie myślenia danej osoby. Może się nim stać zarówno psycholog, jak i psychiatra, a także absolwenci studiów magisterskich na innych kierunkach humanistycznych. Psychoterapeuci są to osoby które skończyły specjalistyczne kursy lub szkolenia z zakresu psychoterapii w różnych akredytowanych ośrodkach szkoleniowych.

Dlaczego warto odwiedzić naszego specjalistę?

Zarówno psychiatra, psychoterapeuta, jak i psycholog to osoby, których zadaniem jest profesjonalna pomoc osobom zmagającym się z określonymi problemami o różnym podłożu. Niestety, w naszym kraju często pokutuje przeświadczenie, iż osoba, która uda się do takiego specjalisty, zostanie w mniejszym lub większym stopniu odizolowana od społeczeństwa i uznana za „nienormalną”. Dlatego właśnie wiele osób, pomimo problemów, wciąż nie decyduje się na poddanie się odpowiedniej terapii. Tymczasem, doświadczony psychiatra, psychoterapeuta czy psycholog może pomóc w walce z takimi schorzeniami, jak:

  • depresja
  • stany lękowe
  • apatia
  • zaburzenia odżywiania i snu
  • zachowania obsesyjno-kompulsywne
  • uzależnienia chemiczne ( alkohol, tabletki, narkotyki)
  • uzależnienia behawioralne ( hazard, Internet, zakupy, seks)

Poza tym, istnieją również ośrodki wyspecjalizowane w przeprowadzeniu terapii związanych z uzależnieniami o rozmaitym charakterze. Do takich należy choćby Małopolskie Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej w Krakowie.

Aby leczenie odniosło pożądane efekty, potrzebne jest nie tylko zaangażowanie psychoterapeuty czy psychiatry. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie podejście pacjenta. Równie istotne jest również zaangażowanie i pomoc rodziny, dlatego też wiele ośrodków, w tym i nasze krakowskie centrum, udzielają pomocy również rodzinie oraz bliskim osób zmagających się z danym schorzeniem czy uzależnieniem.

Z pomocą doświadczonych specjalistów i dobrze dobranego leczenia można powrócić do normalnego życia.

Jako ośrodek terapii uzależnień pomagamy:

Leczenie uzależniania od narkotyków
Leczenie uzależniania od pornografii
Leczenie alkoholizmu
Leczenie uzależnienia od hazardu

Idź do oryginalnego materiału