U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), nie wymagającą dializoterapii, wyższe tętno spoczynkowe, choćby w granicach normy, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności i zdarzeń sercowo-naczyniowych – wynika z badania przeprowadzonego przez Hirotaka Saito z Fukushima Medical University, które zostało opublikowane online w Scientific Reports.
Podwyższone tętno spoczynkowe jest niezależnym czynnikiem ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej. Jednakże korelacja między tętnem a śmiertelnością u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest niejasna.
Naukowcy przeanalizowali longitudinalne dane pacjentów z przewlekłą chorobą nerek niezależną od dializ, biorących udział w badaniu kohortowym Fukushima CKD, aby zbadać związek między spoczynkową częstością akcji serca a niekorzystnymi wynikami klinicznymi.
Kohortę pacjentów podzielono na cztery grupy na podstawie częstości akcji serca w spoczynku: < 70, 70–79, 80–89 i ≥ 90 uderzeń na minutę.
Pierwszorzędowymi i drugorzędnymi punktami końcowymi były odpowiednio śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny i zdarzenia sercowo-naczyniowe, przy czym ta druga kategoria obejmowała zawał mięśnia sercowego, dusznicę bolesną i niewydolność serca.