Przy użyciu okularów VR będą leczyć zaburzenia lękowe i nie tylko

wpoznaniu.pl 1 tydzień temu

Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji w Poznaniu od kwietnia 2025 r. wprowadza nowoczesne rozwiązanie w terapii – gogle VR. Z innowacyjnej formy leczenia będą mogli korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, szczególnie ci zmagający się z zaburzeniami lękowymi czy nadmiernym stresem.

Od 1 kwietnia Centrum Zdrowia Psychicznego IPSIS w Poznaniu wprowadza do psychoterapii nowoczesne narzędzie – gogle VR. Dzieci i dorośli będą mogli pracować z psychologiem lub psychoterapeutą w wirtualnej rzeczywistości. Umożliwi to zaawansowane oprogramowanie PsyTech VR. System, wspierany sztuczną inteligencją, pozwala na tworzenie dowolnych, terapeutycznie dostosowanych przestrzeni. Otwiera w ten sposób nowe możliwości w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Wirtualna terapia znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu zaburzeń lękowych. Może pomóc osobom zmagającym się z lękiem przed tłumem, przestrzeniami zamkniętymi lub otwartymi czy z fobiami społecznymi. Oprogramowanie PsyTech VR pozwala również na pracę z pacjentami z zespołem stresu pourazowego (PTSD) oraz objawami obsesyjno-kompulsyjnymi.

– jeżeli przyjdzie do nas pacjent, który boi się wystąpień publicznych, w wirtualnej rzeczywistości możemy wyświetlić dla niego salę wykładową, w której będzie mógł podjąć próbę przemówienia do tłumu. Oczywiście ze wsparciem psychologa. Do tej pory mogliśmy np. przejechać się z pacjentem tramwajem czy wsiąść do windy, jednak sala wykładowa pełna ludzi była nieosiągalna. Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja otworzą nowe możliwości w terapii – mówi Maciej Buchwald, psycholog i psychoterapeuta z CZP IPSIS.

Ekspert dodaje, iż na podobnej zasadzie będzie można generować miejsca, w których pacjent czuje się bezpiecznie, żeby uczyć go technik relaksacji. Oprogramowanie ma również moduły do pracy medytacyjnej i z technikami opartymi na uważności.

Jak będzie działać terapia z wykorzystaniem VR?

Mimo iż rzeczywistość VR będzie ważnym elementem terapii, to jednak działanie systemu opiera się na współpracy terapeuty z technologią. Specjalista wpisuje komendę wygenerowania konkretnej przestrzeni – może to być np. dworzec kolejowy czy centrum handlowe w Poznaniu. Sztuczna inteligencja tworzy realistyczne odwzorowanie danej lokalizacji. Możliwe jest również odtworzenie bezpiecznej przestrzeni, którą pacjent sam opisze – może to być las, okolica wodospadu czy własny pokój. Obraz generowany przez AI trafia do gogli VR, a następnie rozpoczyna się adekwatna część pracy terapeutycznej.

– Sesje indywidualne przewidujemy raz-dwa razy w tygodniu. Potrwają około 45 minut i będą prowadzone w stałym kontakcie z psychologiem lub psychoterapeutą. Trzeba pamiętać, iż to specjalista pracuje z pacjentem, który ma na sobie gogle. Są one tylko jednym z elementów tego rodzaju terapii, ponieważ główny aspekt pracy spoczywa cały czas na relacji pacjenta z psychoterapeutą – wyjaśnia Maciej Buchwald.

Okulary VR są dodatkową możliwością dla pacjentów, u których klasyczna terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Zdaniem specjalistów z CZP IPSIS można spodziewać się, iż przyniosą dużą skuteczność. W przypadku terapii dzieci i młodzieży dodatkowym atutem jest atrakcyjność tego rozwiązania. W tej grupie pacjentów często występują problemy z motywacją. Tymczasem wirtualna rzeczywistość może zwiększyć ich zaangażowanie.

CZP Instytutu Psychoedukacji ma cztery lokalizacje: w Poznaniu, Swarzędzu, Zalasewie i Koziegłowach Więcej szczegółów można uzyskać pod numerem tel. 45 140 43 43.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału