Zdarzają się takie okresy, gdy jest się zmęczonym, gdy codziennie towarzyszy nam poczucie osłabienia i braku sił. Przyczyn tego stanu może być wiele. Brak sił może być spowodowany, np. zaburzeniami snu, stresem lub nadmiarem kofeiny, albo chorobami m.in. anemią, utajonymi chorobami serca lub zakażeniem układu moczowego. Może też być tak, iż towarzyszy nam zespół przewlekłego zmęczenia inaczej CFS (chronic fatigue syndrome).
Jak pokonać przewlekłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie to coś więcej niż zmęczenie, które można pokonać w tradycyjny sposób, odpoczywając czy aktywizując się poprzez ruch. Jest to stan, który nie ustępuje pomimo wielu prób. Towarzyszy mu wiele uciążliwych i męczących objawów. Osoby chore odczuwają krańcowe wyczerpanie trwające przynajmniej 6 miesięcy. Stan ten dotyczy najczęściej kobiet w wieku 30 – 45 lat i mężczyzn w wieku 40 – 50 lat. Przyczyn przewlekłego zmęczenia można szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub w nierozpoznanych chorobach. jeżeli pojawia się taki stan, należy poszukać wsparcia w dobrym gabinecie psychoterapeutycznym.
Przewlekłe zmęczenie – objawy.
Objawy, które są utożsamiane z zespołem przewlekłego zmęczenia:
- powtarzające się w czasie i trwające nieprzerwanie od przynajmniej 6 miesięcy stałe lub powtarzające się incydenty silnego zmęczenia i wyczerpania, utrzymujące się pomimo prób odpoczynku, takich jak przerwy w pracy, wysypianie się, zmniejszenie aktywności;
- zmęczenie spowodowane zespołem przewlekłego zmęczenia jest na tyle silne, iż wpływa negatywnie na życie osoby zmagającej się z tym schorzeniem; może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego;
- ponadto osoba doświadczająca objawów zespołu chronicznego zmęczenia obserwuje u siebie obecność 4 lub więcej poniższych symptomów:
- dolegliwości bólowe gardła,
- powiększone węzły chłonne szyi lub gardła,
- przewlekłe bóle mięśni,
- zawroty głowy,
- ból głowy, który odczuwany jest w inny sposób niż do tej pory,
- zaburzenia snu (zdarza się poczucie niewyspania choćby po długim śnie),
- obniżenie nastroju,
- zburzenia funkcji poznawczych, takich jak: koncentracja czy pamięć.
Przewlekłe zmęczenie – leczenie.
Zespół przewlekłego zmęczenia to bardzo złożona choroba. Nie ma jednego sposobu, jak można sobie z nią poradzić. Terapia musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej stosuje się:
- uzupełnienie niedoborów pierwiastków i witamin,
- unikanie stresogennych sytuacji,
- techniki relaksacyjne,
- częsty odpoczynek,
- terapię poznawczo – behawioralną,
- aktywność fizyczną (wprowadzaną stopniowo i dopasowaną do możliwości).
Leczenie przewlekłego zmęczenia u psychoterapeuty czy psychologa to najczęściej terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia oraz zmniejszenie jego wpływu na zachowanie. Odnotowano znaczne polepszenie się jakości życia u osób, które przeszły psychoterapię poznawczo – behawioralną.
Terapia chronicznego zmęczenia powinno obejmować także leczenie chorób współistniejących. W przypadku wykrycia chorób współistniejących, należy także zająć się nimi i udać się do odpowiedniego specjalisty, który wyznaczy odpowiednią ścieżkę postępowania. Warto zgłosić się do Psychocare i uzyskać fachową dopasowaną do potrzeb pomoc.