Przepisy uzasadniają marnotrawstwo leków?

mgr.farm 3 dni temu

Na początku listopada do resortu zdrowia trafiła petycja w sprawie możliwości zwrotu do apteki leków w fabrycznych opakowaniach. Jej autor zwrócił uwagę, iż często lekarze niezadowoleni z efektów leczenia, zmieniają pacjentom leki. jeżeli ci wcześniej zaopatrzyli się w większy zapas dotychczasowych preparatów, to muszą je zutylizować. To z kolei oznacza olbrzymie marnotrawstwo leków…

– Nieraz pojawia się sugestia, aby zostały przekazane innym pacjentom o podobnym schorzeniu lub podmiotom leczniczym np. szpitalom. Jak się okazuje, jest to niemożliwe ze względu na obowiązujące Prawo Farmaceutyczne. Nie wolno też leków w zapakowanych pudełkach i nigdy nie otwieranych odsprzedać poprzez portale internetowe – pisze autor petycji.

  • Czytaj również: Marnotrawienie leków po polsku…

Jego zdaniem leki w fabrycznie zapakowanych pudełkach powinny być wykorzystane, a nie wyrzucane na śmieci. W jego ocenie należy pacjentom pozwolić leki odsprzedać. Można je też gromadzić w aptekach czy przychodniach i „przekazać bodaj do Afryki czy na Ukrainę, a nie do utylizacji”.

– Najlepsza formą byłby zwrot do apteki, gdzie się je zakupiło, bo w tej chwili każde pudełko leków jest skanowane przy zakupie, zatem aptekarz może stwierdzić, czy chory przynosi ten sam lek, który w aptece kupił, a który lekarz mu zamienił na inny lek wskazany na danym etapie leczenia. Uważam, iż władza ustawodawcza powinna w tym zakresie zmienić przepisy prawne i nie dopuszczać do takiego olbrzymiego marnotrawstwa – twierdzi autor petycji.

Marnotrawstwo leków zgodne z przepisami

Odpowiedzi na tę petycję udzielił wiceminister Marek Kos. Przypomniał, iż zgodnie z art. 96 ust. 7 Prawa farmaceutycznego produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Wyjątkiem od tej zasady jest art. 96 ust. 8 Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z nim zwrotowi do apteki podlegają produkty lecznicze lub wyroby medyczne w przypadku wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.

– Przywołana wyżej regulacja ma na celu zapobiegnięcie ponownemu wprowadzeniu do obrotu leków, które nie znajdują się w kontrolowanym łańcuch dostaw. Z uwagi na fakt, iż produkty wydane pacjentowi przez aptekę znajdują się w posiadaniu indywidualnych odbiorców nie ma gwarancji ich przydatności do ponownego użycia, chociażby ze względu na niekontrolowane warunki przechowywania. Pomimo, iż mogą sprawiać wrażenie pełnowartościowych i fabrycznie zapakowanych, mogą być niezdatne do spożywania lub choćby szkodliwe dla pacjenta – wskazuje wiceminister.

  • Czytaj również: Apteka, której cofnięto zezwolenie musi zutylizować leki. Jak tłumaczy to Ministerstwo?

Przypomina też, iż przechowywanie aptecznych preparatów w warunkach innych niż wskazane przez producenta, przyczynia się bowiem do obniżenia ich jakości. To z kolei może osłabić efekt terapeutyczny, a choćby zwiększyć ich toksyczność. Obecne przepisy mają również na celu uniemożliwienie wprowadzenia do łańcucha sfałszowanych leków.

– Powyższe rozwiązanie ma na celu ochronę życia i zdrowia pacjentów, których stan mógłby się pogorszyć po przyjęciu leków niewłaściwie przechowywanych. Należy również wskazać, iż lekarz przepisując leki pacjentowi, działa w oparciu o wywiad lekarski z uwzględnieniem korzyści i ryzyka wynikających ze stosowania zaordynowanego leku, tak więc samodzielna rezygnacja pacjenta ze stosowania leku może niekorzystnie wpłynąć na stan jego zdrowia – wskazał wiceminister.

Ostatecznie poinformował, iż petycja zostałą przez Minister Zdrowia rozpatrzona negatywnie.

Źródło: ŁW/MZ

Idź do oryginalnego materiału