„Przepisy dyskryminują kobiety w kwestii dostępu do toalet”

ntm.pl 1 miesiąc temu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka zwrócił się do ministry równości Katarzyny Kotuli, w sprawie funkcjonowania toalet dla kobiety i mężczyzn. Aby przekonać urzędniczkę do swoich racji, odwołał się do uregulowań prawnych, rozwiązań technicznych oraz do budowy kobiecego ciała.

„Równouprawnienie kobiet i mężczyzn odnosi się do wielu sfer życia codziennego – zarówno wzniosłych, jak i tych przyziemnych. Omawiając podstawy tego zagadnienia, należy rozpatrzyć kwestie fizjologiczne ludzkiego organizmu, odnosząc się do dostępności toalet w przestrzeni publicznej. Obecne przepisy jawnie dyskryminują kobiety w kwestii dostępu do toalet” – rozpoczął swoje wystąpienie do ministry równości.

Obowiązujące regulacje

Następnie przedstawił obowiązujące w tej chwili regulacje prawne. „Paragraf 84 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprost określa wymagania stawiane ustępom ogólnodostępnym w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy – w ustępach tych powinna przypadać co najmniej jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa na 20 kobiet” – wyjaśnia poseł.

Problem najlepiej widać na dworcach, stacjach benzynowych, imprezach masowych

Szałabawka zaznacza, iż „pomimo powszechnej opinii, iż zagadnienie to nie jest najistotniejszym, ma znaczący wpływ na jakość życia codziennego kobiet”. Na poparcie swojego stanowiska, przywołuje doświadczenie, które prawdopodobnie było udziałem wielu z nas. „Swego rodzaju wizualnym opisem tej kwestii niechaj będą wszechobecne kolejki do damskich szaletów, które można zaobserwować chociażby na dworcach kolejowych, portach lotniczych, stacjach benzynowych, czy podczas imprez masowych” — pisze poseł PiS.

I w końcu odwołuje się do przesłanek natury fizjologicznej przemawiających za potrzebą zmiany obecnych przepisów. „Argumentem są uwarunkowania biologiczne kobiet, w tym mniejsza pojemność pęcherza moczowego niż u mężczyzn, jego częstsze schorzenia, czy też menstruacja” – podkreśla parlamentarzysta.

Na koniec swojego pisma stwierdza, iż „wyrównanie jakości życia kobiet i mężczyzn, w tym zakresie, jest na tyle ważnym tematem, iż należy rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi”. Jednocześnie zadaje ministrze równości pytanie: „czy istnieje możliwość wprowadzenia rozsądnego rozwiązania, które zwiększałoby minimalną liczbę misek ustępowych w toaletach ogólnodostępnych, przeznaczonych dla kobiet, do nie mniej niż 3 na 30 osób lub też zastosowanie innego rozwiązania, które choćby częściowo równoważyłoby dostęp do toalet kobiet i mężczyzn?” – pisze w końcowym fragmencie interpelacji.

Ministra Katarzyna Kotula nie udzieliła jeszcze posłowi PiS odpowiedzi na jego zapytanie.

Idź do oryginalnego materiału