Przełomowe badanie wskazuje na powiązania genetyczne między cukrzycą a nowotworami

oen.pl 1 tydzień temu


Badania sugerują, iż warianty genetyczne stojące za cukrzycą typu drugiego mogą również zwiększać ryzyko raka piersi, jelit i trzustki.

Powiązania między tymi chorobami są znane od dawna, ale rola otyłości w wywoływaniu raka i cukrzycy utrudnia rozszyfrowanie powiązań genetycznych.

Eksperci twierdzą, iż identyfikacja określonych wariantów genetycznych może potencjalnie uratować tysiące istnień ludzkich, pomagając w przewidywaniu przypadków raka, zapobieganiu im i leczeniu ich.

Ponad 5 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii cierpi na cukrzycę typu drugiego, a rak jest w tej chwili główną przyczyną zgonów wśród osób cierpiących na tę chorobę.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Surrey zbadano DNA 36 000 osób, aby sprawdzić, czy uwarunkowania genetyczne mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektóre osoby chore na cukrzycę typu 2 również chorują na raka.

Trzy najważniejsze typy nowotworów

Wykazano, iż warianty genetyczne, czyli różnice w sekwencjach genów, mogą jednocześnie wpływać na wiele schorzeń.

Badania skupiały się na trzech typach nowotworów, na które ryzyko rozwoju jest wyższe u osób chorych na cukrzycę typu 2 – raku piersi po menopauzie, raku jelita grubego i raku trzustki.

Po raz pierwszy wskazano dwa specyficzne warianty genetyczne jako główne czynniki odpowiedzialne za rozwój zarówno cukrzycy typu 2, jak i niektórych nowotworów.

Jeden wariant powiązano z ryzykiem rozwoju zarówno raka piersi, jak i cukrzycy typu 2. Drugi dotyczył cukrzycy typu 2 oraz ryzyka raka piersi, jelita grubego i trzustki.

Wykryto także kolejnych 17 wariantów, które zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i zmieniają organizm w sposób zwiększający ryzyko raka – na przykład poprzez podwyższenie poziomu cukru i insuliny we krwi, stany zapalne i zmiany hormonalne.

Wyniki badania, którym kierowała prof. Inga Prokopenko, zaprezentowano podczas konferencji Diabetes UK Professional Conference w Londynie.

„Wiele” czynników chorobotwórczych

Doktor Elizabeth Robertson, dyrektor ds. badań w Diabetes UK, która częściowo sfinansowała badanie, powiedziała: „Cukrzyca typu 2 i nowotwory to złożone schorzenia, na które wpływa wiele czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich rozwoju u ludzi.

„To badanie rzuca nowe światło na rolę, jaką czynniki genetycznie uwarunkowane odgrywają w tym, iż niektóre osoby chore na cukrzycę typu 2 są również narażone na ryzyko raka piersi, jelita grubego i trzustki.

„Z czasem może to pomóc lekarzom we wcześniejszej identyfikacji osób zagrożonych zarówno cukrzycą typu 2, jak i niektórymi nowotworami, torując jednocześnie drogę do lepszych, bardziej spersonalizowanych sposobów zapobiegania tym schorzeniom i leczenia”.

Eksperci twierdzą, iż zdrowa dieta i waga są kluczem do zmniejszenia ryzyka zarówno cukrzycy typu drugiego, jak i raka. Dziewięć na 10 przypadków cukrzycy typu drugiego ma związek z nadwagą, a około cztery na 10 przypadków raka ma związek ze stylem życia.

Dr Robertson powiedział: „Ważne jest, aby pamiętać, iż osoby, których geny są powiązane z cukrzycą typu 2 i nowotworami, przez cały czas mogą podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia obu chorób, uzyskując wsparcie w kontrolowaniu masy ciała, prawidłowym odżywianiu się, utrzymywaniu aktywności fizycznej i nie palenie.”

Doktor Helen Croker, zastępca dyrektora ds. badań i polityki w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF), który pomógł sfinansować badanie, powiedziała: „WCRF jest dumna, iż ​​może sfinansować to ważne badanie, które dotyczy populacji osób szczególnie narażonych na rak.

„Ponieważ rak jest w tej chwili główną przyczyną zgonów osób chorych na cukrzycę, zrozumienie złożonej zależności genetycznej między cukrzycą typu 2 a kilkoma typami nowotworów ma najważniejsze znaczenie dla opracowania strategii profilaktycznych dla tej grupy osób”.

Poszerzaj swoje horyzonty dzięki wielokrotnie nagradzanemu brytyjskiemu dziennikarstwu. Wypróbuj The Telegraph bezpłatnie przez 3 miesiące z nieograniczonym dostępem do naszej wielokrotnie nagradzanej strony internetowej, ekskluzywnej aplikacji, ofert oszczędzania pieniędzy i nie tylko.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału