Przełomowa operacja mózgu w Polsce. Po raz pierwszy lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka usunęli guza mózgu bez otwarcia czaszki. Operowany chłopiec czuje się dobrze i wrócił już do domu.
Polska neurochirurgia dziecięca i przełom. Niezwykła operacja mózgu (zastosowanie laserowej termoablacji) po raz pierwszy przeprowadzona w Polsce. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka usunęli u 10-letniego Natana guza mózgu laserem, nie otwierając przy tym czaszki. Wiadomo również, iż zabieg trwał o połowę krócej, niż taka operacja przeprowadzona w tradycyjny sposób. Zabieg ratujący życie Natana trwał 3,5 godziny.Po szczęśliwym zakończeniu operacji medycy pokazali w mediach społecznościowych zdjęcia oraz film nagrany podczas jej przeprowadzania. Głównym operatorem podczas przełomowego zabiegu był neurochirurg dr Wojciech Nowak z Kliniki Neurochirurgii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Laserowa operacja mózgu. Guz u dziecka usunięty bez otwarcia czaszki
Guz mózgu u Natana był umiejscowiony bardzo głęboko, co uniemożliwiało neurochirurgom z Centrum Zdrowia Dziecka dotarcie do niego. Wykonano więc zaledwie milimetrowy otwór, a guza usunięto dzięki metody laserowej. Laser przez światłowód dotarł do guza, niszcząc go poprzez podniesienie temperatury w tkance.
W trakcie zabiegu cały czas wykonywano rezonans magnetyczny. Konieczne było nieustanne kontrolowanie zakresu zniszczuć guza i rozprowadzania temperatury.
Natan czuje się dobrze. 10-latek po dwóch dniach wróćił do domu. Aby jednak precyzyjnie ocenić skutku zabiegu, będą konieczne kolejne rezonanse.
Główną innowacyjnością tego zabiegu jest jego mała inwazyjność, czyli przez niewielki otwór w czaszce jest wprowadzany światłowód – tłumaczył „Wydarzeniom” dr Wojciech Nowak z instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. (Polsat News)
Zabieg laserowego usunięcia guza mózgu wykonano dzięki sprzętu do laserowej termoablacji. Jak znalazł się w Centrum Zdrowia Dziecka? Został kupiony za środki zebrane podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Czym jest termoablacja? Medonet wyjaśnia, iż jest to nowoczesny zabieg służący leczeniu nowotworów, ale również w innych narządów, w tym nerek i płuc. Polega na skierowaniu ciepła bezpośrednio do komórek nowotworowych. Termoablacja jest metodą małoinwazyjną, która mniej ingeruje w ciało pacjenta, niż tradycyjne operacje.
Do tego typu leczenia, do końca roku, zakwalifikowano jeszcze czwórkę dzieci. Neurochirurdzy z Centrum Zdrowia Dziecka zaznaczyli, iż nie jest to metoda dla wszystkich pacjentów. Będzie przeznaczona jedynie dla dzieci, u których zmiany w mózgu umiejscowione są głęboko i u których istnieje ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych.Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka szpitala, w rozmowie z portalem podyplomie.pl powiedziała, iż lekarze mają nadzieję, iż procedura na stałe zagości w ofercie Centrum Zdrowia Dziecka.