Alkoholizm to uzależnienie fizyczne i psychiczne spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Niepohamowana chęć wypicia trunku i poczucie, iż nie można bez niego żyć, odbiera możliwość prawidłowego funkcjonowania, wpływa na życie osobiste i zawodowe. Dlatego tak ważne jest podjęcie terapii. Nasuwa się jednak pytanie: czy prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu są lepsze od państwowych? Sprawdź.
Czym się różnią prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu od państwowych?
Zamknięte leczenie choroby alkoholowej w Polsce realizują państwowe lub prywatne ośrodki odwykowe dla alkoholików. Formalne różnice pomiędzy tymi placówkami skupiają się głównie na kwestiach przyjęcia oraz kosztach ponoszonych za odwyk.
- Skierowanie na leczenie: w przypadku ośrodka prywatnego nie jest wymagane. Przy korzystaniu z całodobowego leczenia stacjonarnego na NFZ trzeba mieć skierowanie od psychiatry z poradni leczenia uzależnień.
- Czas na przyjęcie: konieczna jest rezerwacja miejsca w wybranym ośrodku. Niestety okres oczekiwania w przypadku na przyjęcie do szpitala państwowego jest bardzo długi. Wynosi kilka miesięcy, a czasami choćby 2 lata. Na pobyt w prywatnej placówce czeka się krócej, czasami tylko kilka tygodni.
Koszty leczenia: odwyk w ośrodku państwowym jest refundowany przez NFZ, więc pacjent nie ponosi kosztów terapii i pobytu. Natomiast opłaty pobierają prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu. Ceny są tu zróżnicowane, bo uwzględniają nie tylko długość pobytu, ale i rodzaje zajęć terapeutycznych oraz jakość warunków bytowych.
W czym prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu są lepsze od państwowych?
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu ma wiele zalet. Nie chodzi tu tylko o krótszy termin oczekiwania na przyjęcie, ale także o:
- lepszy standard i komfortowe warunki pobytu, dzięki którym pacjent czuje się jak w domu;
- większą dyskrecję, ponieważ prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu znajdują się zwykle na uboczu miast, w zacisznych miejscach;
- multidyscyplinarne zespoły specjalistów w celu zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej i psychologicznej;
- współpracę z placówkami, w których można przejść detoks przed zgłoszeniem się na leczenie alkoholizmu;
- program terapeutyczny dla osób uzależnionych skoncentrowany na indywidualnych potrzebach pacjenta i nowoczesnych metodach leczenia.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego ośrodka, więcej informacji o leczeniu alkoholizmu znajdziesz na stronie: https://odnowa24h.pl/leczenie-alkoholizmu/. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji – każdy dzień bez nałogu to krok w stronę lepszego życia.
Za wyborem pobytu w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu przemawiają także:
- bogata oferta zajęć dodatkowych: od rekreacyjnych po socjalizacyjne i pomagające w radzeniu sobie z codziennością po opuszczeniu ośrodka;
- programy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych;
- możliwość rozłożenia kosztów leczenia na raty.
Kiedy zgłosić się do ośrodka leczenia alkoholizmu?
Zamknięte leczenie odwykowe często jest najlepszą i najbardziej wskazaną metodą wyjścia z nałogu, gdy u danej osoby dominuje uzależnienie. Wielu alkoholików traci zdolność oceny swojej sytuacji życiowej i staje się zagrożeniem dla siebie i społeczeństwa. Leczenia ma zapewnić alkoholikowi wszystkie niezbędne warunki, aby ograniczyć ryzykowne zachowania i ułatwić mu powrót do zdrowia.
Dlatego poszukiwanie profesjonalnej interwencji w specjalistycznej placówce jest najlepszym rozwiązaniem, aby zminimalizować skutki psychologiczne i fizyczne wynikające z tego problemu. Lepiej nie zwlekać z udaniem się na odwyk, a czas oczekiwania na leczenie może skrócić wybór prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu.