Proste sposoby na wsparcie zdrowia psychicznego

psychiatraplus.pl 7 godzin temu

Sposoby dbania o zdrowie psychiczne są różnorodne. Badania naukowe wskazują również na konkretne, mierzalne zachowania, które mają pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Naukowcy z Curtin University zidentyfikowali szereg takich działań, potwierdzając ich skuteczność w poprawie samopoczucia.

Zdrowie psychiczne a samopoczucie

Dobre samopoczucie psychiczne zależy od wielu czynników, które często zauważamy w codziennym życiu. Dla jednych źródłem wsparcia i równowagi emocjonalnej jest czas spędzany z rodziną, dla innych – rozmowa z bliską osobą lub aktywność fizyczna, jak np. jogging w parku.

Jak dbać o zdrowie psychiczne — badanie

Naukowcy z Curtin University postanowili zbadać różne interwencje, które wspierają zdrowie psychiczne i poprawiają samopoczucie. Jakie działania okazały się skuteczne?

W badaniu wzięło udział 603 mieszkańców Australii Zachodniej w wieku 18 lat i starszych. Dane zebrano w okresie od września do października 2020 roku, w czasie obowiązywania ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Ankiety przeprowadzono metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI). Uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania dotyczące częstotliwości podejmowania zachowań wspierających zdrowie psychiczne, ogólnego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz zmian w tych zachowaniach w trakcie pandemii.

Zidentyfikowano 15 kluczowych zachowań ochronnych, pozytywnie powiązanych ze zdrowiem psychicznym. Do najczęściej wskazywanych należały: spotkania z rodziną, przebywanie na łonie natury, aktywność fizyczna oraz kontakty towarzyskie ze znajomymi.

Stan zdrowia psychicznego uczestników oceniano dzięki dwóch narzędzi psychometrycznych. Pierwszym była skala Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale (WEMWBS-14), służąca do pomiaru ogólnego samopoczucia psychicznego – wyższe wyniki wskazują na lepsze samopoczucie. Drugim narzędziem była sześciopozycyjna Skala Kesslera (K6), oceniająca poziom stresu psychicznego odczuwanego w ciągu ostatnich czterech tygodni. Autorzy badania analizowali również, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na częstość podejmowania tych zachowań.

Które zachowania wspierają dobrostan psychiczny?

Wyniki badania wykazały, iż osoby, które rozmawiały z innymi 1–6 razy w tygodniu, uzyskiwały średnio o 5,8 punktu wyższy wynik w skali WEMWBS. W porównaniu do osób, które podejmowały takie interakcje rzadziej niż raz w tygodniu, różnica ta była znacząca. Natomiast codzienne rozmowy wiązały się z jeszcze wyższym wynikiem – aż o 10 punktów więcej.

Podobną zależność zaobserwowano w przypadku kontaktu z naturą. Respondenci, którzy spędzali czas na łonie przyrody 1–6 razy w tygodniu, uzyskiwali średnio o 2,99 punktu wyższy wynik WEMWBS. Osoby, które przebywały w naturze codziennie, miały wynik wyższy o 5,08 punktu w porównaniu do tych, którzy robili to rzadziej niż raz w tygodniu.

Jak poprawić swoje zdrowie psychiczne?

Wyższe poziomy dobrostanu psychicznego były związane również z częstszym podejmowaniem innych zachowań wspierających zdrowie psychiczne, takich jak:

  • spotkania towarzyskie z przyjaciółmi,
  • odwiedziny u rodziny,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • praktyki duchowe i religijne,
  • działania wymagające koncentracji i zaangażowania poznawczego,
  • niesienie pomocy innym.

Przepis na dobre samopoczucie

Zachowania wspierające dobrostan psychiczny okazują się proste i dostępne. Co istotne, pełnią one nie tylko funkcję wspomagającą leczenie zaburzeń psychicznych, ale również odgrywają kluczową rolę w profilaktyce ich występowania. Wzmacnianie takich zachowań może być skutecznie wspierane poprzez kampanie społeczne. Promują one codzienne nawyki korzystne dla zdrowia psychicznego i zachęcają do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, fizycznym i emocjonalnym.

Idź do oryginalnego materiału