Projekt ustawy złożony przez pielęgniarki do komisji

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Podkomisja zdrowia przyjęła jednogłośnie projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych złożony przez pielęgniarki i położne – dokumentem zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia.



W Sejmie realizowane są prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych złożonym przez pielęgniarki i położne.

27 czerwca odbyło się posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej w tej sprawie.

Poziomy wynagrodzeń podwyższone zostaną pięciokrotnie
Wiceminister zdrowia Marek Kos przypomniał, że resort zdrowia podczas poprzedniego posiedzenia podkomisji, w odpowiedzi na projekt obywatelski, przedstawił swoje propozycje. Przewidują one rozłożenie w czasie podwyższenia współczynników wynagrodzenia dla grup zawodów medycznych – grupy piątej i szóstej od 2025 r.

Do grupy piątej należą między innymi pielęgniarki lub położne z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarki lub położne ze średnim wykształceniem i specjalizacją. Natomiast do szóstej – pielęgniarki albo położne z wymaganym średnim wykształceniem, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

– Tym samym gwarantowane ustawą poziomy wynagrodzeń zasadniczych pracowników zaliczanych do grup piątej i szóstej w okresie od lipca 2024 r. do grudnia 2026 r. podwyższone zostaną pięciokrotnie – w lipcu 2024 r., w styczniu i lipcu 2025 r. oraz w styczniu i lipcu 2026 r. – wymienił.

Poprawki zostały przyjęte
Podczas rozpatrzenia projektu wiceminister Kos złożył poprawkę do art. 1. Doprecyzowuje ona, w jakich przypadkach podmiot leczniczy zobowiązany będzie na nowo ustalić warunki pracy oraz wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika okołomedycznego działalności podstawowej, który podwyższył swoje kwalifikacje powodujące zmianę grupy wskaźnika płacowego określonego w ustawie. Projekt wskazuje, że podwyższenie takich kwalifikacji musi nastąpić za zgodą lub na polecenie pracodawcy.

Poprawka została przyjęta – głosowało dziewięć osób, sześć było za, trzy przeciw.

Powiązali płace z kwalifikacjami ► Posłowie zajęli się projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych – przegłosowali zaproponowaną poprawkę dotyczącą powiązania płac z kwalifikacjami.
Idź do oryginalnego materiału